Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Choć Europejczykom trudno w to uwierzyć, blisko połowa dorosłych na świecie to abstynenci” – pisze Szymon Babuchowski. „Nie jestem abstynentem i nie gorszę się na samo wspomnienie o alkoholu, ale zagęszczenie tego słowa i obrazu na metr kwadratowy przestrzeni, niebędącej przecież sklepem monopolowym, zrobiło na mnie wrażenie” – pisze autor tekstu o wizycie w kiosku znanej sieci sklepów.

Idziemy

W najnowszym wydaniu tygodnika „Idziemy” przeczytamy o tym, na czym polega fenomen rekolekcji ignacjańskich. Mówi o tym Aleksander Jacyniak SJ w rozmowie z Radosławem Molendą. Ostatni list Stolicy Apostolskiej do Kościoła w Niemczech w sprawie tzw. drogi synodalnej omawia z kolei Anna Meetschen.

Niedziela

„Czy kilkudniowy czas ciszy i milczenia może przemienić ludzkie życie? Jak pokazują świadectwa uczestników rekolekcji ignacjańskich – zdecydowanie tak! Sprawdzamy, w czym tkwi fenomen ćwiczeń duchowych św. Ignacego Loyoli” – pisze Damian Krawczykowski w „Niedzieli”. O męczennikach powstania warszawskiego pisze z kolei Jan Józef Kasprzyk. „Powstanie Warszawskie było wołaniem do wolnego świata: Polska żyje i ma prawo do niepodległości. Było walką z obłędem narzuconym Polsce i Europie przez niemiecką III Rzeszę” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

„Od prawie czterdziestu lat Kościół w Polsce apeluje o powstrzymanie się w sierpniu od picia alkoholu. Czy argumentacja, stojąca za wyborem właśnie tego czasu na promowanie abstynencji, jest wciąż jeszcze skuteczna i zrozumiała?” – zastanawia się ks. Artur Stopka. Monika Białkowska kontynuuje z kolei swój cykl analizy syntez synodalnych. „W poprzednim numerze, w pierwszej części podsumowującej synod, mówiliśmy o działaniu Ducha Świętego w synodzie – o tematach, które dla wielu diecezji okazują się wspólne. Teraz wybrzmieć muszą problemy, z jakimi będziemy się musieli zmierzyć” – pisze dziennikarka.

Tygodnik Powszechny

„Trwa najtrudniejsza, a jednocześnie może najważniejsza zagraniczna wizyta papieża Franciszka. On sam mówi o niej: „pielgrzymka pokutna”. To podróż bezprecedensowa – bo po pojednanie. Papież przyleciał do Kanady, aby ukorzyć się w imieniu całego Kościoła powszechnego” – pisze Joanna Gierak-Onoszko. „Tylko formalnie Franciszek przyleciał do Kanady na zaproszenie miejscowego episkopatu. Tak naprawdę nie został zaproszony, lecz wezwany – przez mieszkańców kraju” – uważa autorka.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze