Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Wszystko wskazuje na to, że katastrofa polskich pielgrzymów w Chorwacji była nieszczęśliwym wypadkiem, ale z ostateczną oceną poczekajmy do zakończenia śledztwa. Z pewnością trudniej będzie zrozumieć wymiar duchowy tej tragedii, ale ci, którzy ją przeżyli, na pewno będą próbowali go odkryć” – pisze Bogumił Łoziński w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego”.

Idziemy

W najnowszym wydaniu tygodnika „Idziemy” tematem numer jeden jest celibat. „Ci, którzy doradzają nam rezygnację z celibatu, chcą żebyśmy byli funkcjonariuszami kultu, a nie świadkami tego Królestwa i tej Miłości, które nie są z tego świata” – twierdzi ks. Henryk Zieliński. Próby powiązania pedofilii z celibatem oraz inne społeczne konsekwencje trwania duchownych rzymskokatolickich w bezżeństwie komentuje z kolei prof. Kazimierz Dadak.

Niedziela

„Odblokowanie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne poprawi sytuację żywnościową w niektórych ubogich krajach, ale nie zmniejszy globalnej skali głodu. W Polsce i Europie jedzenia nie zabraknie, lecz będzie ono droższe; czasem z powodu naszej naiwności” – czytamy w „Niedzieli” w tekście Andrzeja Tarwida „Pandemia głodu”.

Przewodnik Katolicki

„Msza, o której media pisały, że odprawiona została „w intencji fuzji Orlenu i Lotosu”, wywołała wiele kontrowersji. Chrześcijanie mogą się modlić w każdej intencji – byle była ona godziwa i nie deprecjonowała wagi Eucharystii” – pisze Monika Białkowska. „Wierzymy, że każdą Eucharystię sprawuje nie pojedynczy ksiądz, ale cały Kościół. Wierzymy, że w czasie sprawowanej przez Kościół Eucharystii ofiara Jezusa na krzyżu zostaje uobecniona” – czytamy w „Przewodniku Katolickim”.

Tygodnik Powszechny

„Tam, gdzie świeccy biorą odpowiedzialność za wspólnotę, Kościół staje się miejscem, w którym doświadczyć można zdrowych, wspierających relacji i rozwijać otrzymane od Boga talenty” – pisze Piotr Sikora w „Tygodniku Powszechnym”. „Parafia ma przed sobą przyszłość tylko pod warunkiem, że pomoże człowiekowi odnaleźć punkt odniesienia w Chrystusie, a przestanie być miejscem prowadzenia handlu wymiennego z Bogiem” – pisze z kolei o. Wacław Oszajca SJ.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze