Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy rozmowę z abp. Światosławem Szewczukiem. „Rosyjski okupant walczy nie tylko z wojskiem ukraińskim, z rządem, ale tak naprawdę walczy z całym narodem. Bo to ludzie nie chcą wracać do czasów, kiedy byliśmy zniewoleni przez Rosjan. Z tego wynikają inne skutki naszego sprzeciwu, który jest walką o utrzymanie niepodległości, którą 31 lat temu podarował nam Pan Bóg, gdy wielki Związek Radziecki, który straszył cały świat, a w rzeczywistości był wielkim więzieniem narodu, rozpadł się. Wtedy naród ukraiński powiedział: „Nigdy więcej” i teraz to realizuje na oczach zaskoczonego świata” – mówi arcybiskup Szewczuk w rozmowie z Beatą Zajączkowską.

Idziemy

Jan Paweł I, czyli Albino Luciani – papież uśmiechu, którego pontyfikat trwał 33 dni, poprzednik Jana Pawła II – został beatyfikowany 4 września w Rzymie. Dla czytelników tygodnika „Idziemy” wspomina go siostrzenica – Lina Petri. Przeczytamy również o tym, że formułowane coraz głośniej polityczne oczekiwania reparacji Niemiec na rzecz Polski za zniszczenia z okresu II wojny światowej u części polskich katolików mogą rodzić pytania czy dylematy. Próbuje je rozwiać Sławomir Sowiński.

Niedziela

„Czy smartfony nieodwracalnie zdominowały życie naszych dzieci? Czy odizolowany od otoczenia nastolatek ze słuchawkami w uszach i wzrokiem wbitym w ekran to nowa norma? Czy wszechobecność elektroniki to nieszkodliwy dowód postępu, a my po prostu nie rozumiemy młodego pokolenia i dlatego budzi to w niektórych z nas niepokój?” – temat na łamach „Niedzieli” podejmuje Bogna Białecka.

Przewodnik Katolicki

„Przyzwyczailiśmy się widzieć w zjawisku sekularyzacji przede wszystkim zagrożenie dla Kościoła. Jednak może się ona okazać szansą dla ewangelizacji” – pisze ks. Artur Stopka zwracając uwagę, że obecna sytuacja zmusza duszpasterzy do kreatywnego wysiłku. Może on być z korzyścią dla Kościoła. „To nie w Polsce bije serce Kościoła i nie w Polsce kumulują się jego problemy, choć nie chcemy ich ignorować. Kościół jest powszechny i choć wszędzie przeżywa podobne problemy, ostatecznie należy do Boga. I odkrycie tego w syntezach ze świata jest zaskakująco ożywcze” – pisze z kolei o syntezach synodalnych z różnych stron świata Monika Białkowska.

Tygodnik Powszechny

„Takiego upadku papieskiego autorytetu nie widziałem od kilkudziesięciu lat. A Franciszek ma przecież jeszcze trochę rzeczy do zrobienia” – mówi watykanista Gian Franco Svidercoschi w rozmowie z Edwardem Augustynem. „Trudno zrozumieć, co papież chce nam przekazać. Np. mówi, że chciałby odwiedzić oba kraje będące w stanie wojny. Ktoś powie – świetnie. Ale dlaczego najpierw chce pojechać do Moskwy, a dopiero potem do Kijowa? Najpierw odwiedzić agresora, a potem ofiarę? Albo dlaczego poszedł drugiego dnia inwazji do rosyjskiej ambasady w Rzymie? Po jakimś czasie sam wyjaśniał, że prosił o kontakt z Putinem. Mija już sześć miesięcy, jak Putin nie oddzwania” – zauważa watykanista.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze