Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” podejmowany jest temat spowiedzi dzieci. „Wspomnienie sprzed kilku lat: bardzo duży kościół w jednym z największych miast Australii (celowo je przywołuję ze względu na skrajnie lewicowo-liberalne poglądy tamtejszego mainstreamu) wypełniony dziećmi, które na przełomie stycznia i lutego spowiadały się przed Mszą Świętą na rozpoczęcie roku szkolnego. Tak, nie tylko w zaściankowej Polsce, jakby niektórzy sugerowali, dzieci się spowiadają. I to masowo!” – pisze w edytorialu ks. Adam Pawlaszczyk.

Idziemy

Jak rozumieć słowa „Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół” i do czego się zobowiązujemy, wyznając tę wiarę? Z ks. prof. Robertem Skrzypczakiem, teologiem dogmatycznym,  na łamach „Idziemy” rozmawia Monika Odrobińska. Ponadto w numerze przeczytamy też o tym, jakie jest miejsce muzyki w liturgii. Z prof. Pawłem Łukaszewskim, kompozytorem muzyki sakralnej, rozmawia na ten temat Barbara Stefańska.

Niedziela

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki „Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu”, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Przewodnik Katolicki

„Kiedy ludzie odchodzą z Kościoła albo choćby udają się na wewnętrzną emigrację – zgorszeni złem, przestępstwami, grzechem – myślą o Kościele tu i teraz. Gniew i bunt kierowane są przeciwko instytucji, reprezentowanej zarówno przez hierarchię, jak i świeckich, czasem również przez media czy polityków” – pisze Monika Białkowska. „W tym słusznym nieraz gniewie umyka nam świadomość, że Kościół to coś więcej, niż „tu i teraz”. To więcej niż zhierarchizowana instytucja, pełniąca określoną rolę w społeczeństwie” – podkreśla dziennikarka na łamach „Przewodnika Katolickiego”.

Tygodnik Powszechny

W „Tygodniku Powszechnym”, podobnie jak w „Gościu Niedzielnym”, tematem okładkowym jest spowiedź dzieci. „Problematyczność spowiedzi dzieci jest realna, choć trudno mi się zgodzić z propozycją, by wszystkie miały czekać z komunią do iluś tam lat na dojrzałość czy przynajmniej dorośnięcie” – pisze w edytorialu ks. Adam Boniecki. „Co stoi na przeszkodzie, aby chęć przystąpienia do pierwszej spowiedzi deklarowali sami młodzi ludzie? Bez presji społecznej i w momencie, który sami uznają za odpowiedni?” – zastanawia się z kolei Dawid Gospodarek.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze