Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
„Anosmia, czyli utrata węchu, to często bagatelizowane schorzenie. Jakie może mieć następstwa i jak radzić sobie z tym problemem?” – „Gość Niedzielny” w nowym numerze pisze o tym, po co nam zmysł węchu i co zrobić, gdy go utracimy. Poza tym redakcja pisze tez o filmie „Wieloryb” z Brendanem Fraserem, który można oglądać teraz w kinach. „„Wieloryb” nie jest wyłącznie historią o otyłości. To opowieść o poszukiwaniu tego, co w człowieku najlepsze, a co często skrywamy pod różnymi maskami” – czytamy w tekście o filmie, który wyreżyserował Darren Aronofsky. W numerze znajdziemy tez refleksje nad tym, czy powinniśmy robić zdjęcia monstrancji z Najświętszym Sakramentem. „Odpowiadając najprościej: myślę, że można zrobić zdjęcie ołtarza z Najświętszym Sakramentem, o ile robi się to dyskretnie, bez ostentacji i przeszkadzania modlącym się” – pisze ks. Tomasz Jaklewicz.
Idziemy
W nowym wydaniu „Idziemy” znajdziemy materiał o przypadającym drugą niedzielę Wielkiego Postu Dniu Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. „Misje żyją wielkimi i małymi sprawami. Misjonarze codziennie stawiają czoła życiowym problemom. Starają się zaradzać wszechobecnemu ubóstwu i nieść nadzieję. Na misjach to, co nadprzyrodzone, splata się w sposób naturalny z tym, co zwyczajne, ludzkie. Wiara przenika codzienność, a ta stanowi konkretne wyzwanie” – czytamy. 800 lat temu zmarł bł. Wincenty Kadłubek. „Ten „ojciec kultury polskiej” – jak nazwał go kard. Karol Wojtyła – przez stulecia kształtował nie tylko obraz polskiej historii, ale też model oddanego ojczyźnie obywatela. Czy jest nauczycielem na nasze czasy?” – czytamy w artykule opublikowanym w tygodniku „Idziemy”.
Niedziela
W „Niedzieli” przeczytamy w tym tygodniu o zmarłym tragicznie 10 lat temu w Boliwii ks. Mariuszu Graszcze. „Był misjonarzem największych nadziei. Wyjechał do Boliwii znakomicie przygotowany i absolutnie przekonany o swoim misyjnym powołaniu. W wysokich Andach pracował zaledwie 2 lata. Zginął tragicznie 9 lutego 2013 r. po potrąceniu przez autobus, kiedy niósł pomoc siostrom zakonnym. Jego polscy przyjaciele, a także Indianie z Challapata i okolic są przekonani o jego świętości. Zaraz po śmierci ks. Mariusza Graszka rada miasta, w którym pracował, ogłosiła go „Aniołem Challapata”. To była świecka kanonizacja misjonarza z Polski, bo dla tamtejszych ludzi tytuł ten oznacza więcej niż patron” – czytamy. W numerze znajdziemy też wywiad z Markiem Popiełuszką, bratankiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. „Na Podlasiu ludzie są ze sobą bardzo zżyci. Nawet w czasach wojny i biedy zawsze sobie pomagali, spotykali się, utrzymywali bliskie więzi. Ksiądz Jerzy przesiąknął takim sposobem bycia i przeniósł go do Warszawy, do parafii, w których posługiwał. Gdy znalazł się w nowym dla siebie miejscu, jego naturalny instynkt podpowiadał mu, by poznawać nowych ludzi. Przychodził do parafian, by rozmawiać o ich problemach przy kawie czy herbacie, a jeśli tylko mógł, starał się pomóc. W taki sposób nawiązywały się wielkie przyjaźnie” – czytamy.
Przewodnik Katolicki
W nowym wydaniu „Przewodnika Katolickiego” znajdziemy rozmowę z Karoliną Daniluk, autorką projektu „Pracownia kobiecej zmiany”. „Wiele lat przepracowałam w biznesie, w międzyczasie doszkalając się w zakresie coachingu, wspierania rozwoju i zmiany. Zamieściłam ogłoszenie na grupie, że jeśli ktoś chce porozmawiać, to zapraszam, i że nie będzie to tylko koleżeńska rozmowa, ale dysponuję narzędziami, których zastosowanie może mieć realny wpływ na odnalezienie się w nowej sytuacji lub dokonanie zmiany w swoim życiu. W pierwszym tygodniu zgłosiło się pięć kobiet, w drugim było ich już dwadzieścia siedem. Stało się to realnym znakiem i odzwierciedleniem ogromnej potrzeby życzliwego, empatycznego wsparcia wśród kobiet. Mimo nazwy mojego projektu na co dzień pracuję także z mężczyznami, mężami, partnerami, braćmi kobiet, które były u mnie w procesie” – czytamy. Monika Białkowska pisze za to o toczącym się teraz sporze wokół „sześciu głównym prawd wiary”. „Świetnie, że potrafimy nadal rozmawiać o teologii i dociekać tego, kim Bóg jest sam w sobie, ale przede wszystkim – kim jest dla nas. I nawet jeśli się w tej dyskusji nie zgodzimy, nawet jeśli nadal jedni akcent kłaść będą na Boże miłosierdzie, a drudzy na Bożą sprawiedliwość, to ostatecznie nie wygra nikt. Prawdę i tak poznamy dopiero kiedyś, w wieczności – kiedy Bóg objawi się nam w całej swojej pełni. Na razie musimy Go szukać i próbować zrozumieć” – czytamy.
Tygodnik Powszechny
„Tygodnik Powszechny” pisze o niedawnej wizycie Joe Bidena w Polsce. „Był to najważniejszy od dawna tydzień w światowej polityce. Rok po ponownej inwazji rosyjskiej na Ukrainę na Kremlu gościł szef chińskiej dyplomacji. Pekin ogłosił plan pokojowy, który Zachód od razu odrzucił. Putin zapowiedział zawieszenie uczestnictwa Rosji w traktacie o redukcji strategicznej broni jądrowej. Wszystko to jednak przyćmił 80-letni Joe Biden, który tuż przed wizytą w Polsce pojechał do Kijowa” – czytamy. „Materiały historyczne na temat erotycznych zachowań kard. Adama Sapiehy są na tyle poważne, że wymagają dalszego badania. Czy jednak są podstawy, aby budować na nich hipotezę o molestowaniu Wojtyły przez Sapiehę” – czytamy za to w artykule Artura Sporniaka dotyczącym najnowszych doniesień na temat kard. Adama Sapiehy. W numerze także kolejna wojenna korespondencja Pawła Pieniążka z Ukrainy. „– Przyjechali! – krzyczy jeden z medyków, gwałtownie otwierając drzwi domku. Reszta podrywa się, dopina kurtki, rusza na zewnątrz. Pod rozgwieżdżonym niebem, w temperaturze dobrze poniżej zera, zapalają czołówki, które przełamują ciemność. To właśnie pod osłoną nocy najłatwiej wywozić rannych żołnierzy z frontu. Spieszą tym bardziej, bo poinformowano ich, że wiozą im żołnierza, który stracił nogę. Na ulicy stoi karetka, gdzie kolejny zespół medyków szybko wyjaśnia kondycję rannych i przekazuje ich do punktu ewakuacyjnego” – tym razem reporter opisuje pracę wojskowych medyków na froncie w obwodzie donieckim.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |