Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
„Są aktywnymi, działającymi, odważnymi kobietami. Mają dorobek naukowy, zawodowy, wiele sukcesów na koncie. Ale przede wszystkim – są matkami. W jaki sposób macierzyństwo odmieniło ich życie, spojrzenie na świat, perspektywy zawodowe? I czy jest prawdą, że matka to najlepszy menedżer (nie tylko we własnym domu), a w dodatku kobieta, która żadnej pracy się nie boi i na wszystkim się zna?” – w nowym „Gościu Niedzielnym” znajdziemy tekst o macierzyństwie. Znajdziemy też materiał o tym, że katolik to charyzmatyk: „Dary Ducha Świętego to dla ochrzczonych rzecz naturalna. Każdy je ma. Inna sprawa, czy ich używa”.
Idziemy
„Jeszcze kilka lat temu na polsko-białoruskim pograniczu panował spokój. Nawet jeśli stosunki na linii Warszawa – Mińsk układały się źle, nie odbijało się to na sytuacji na samej granicy. Od sfałszowania wyborów prezydenckich przez Aleksandra Łukaszenkę jest jednak coraz gorzej” – czytamy w nowym wydaniu tygodnika „Idziemy”. W piśmie znajdziemy też wywiad z o. Robertem Głubiszem OP o Lednicy. „Lednica ma się stać miejscem spotka całorocznych, domem otwartym. Chcemy od września organizować tu również dni skupienia i rekolekcje” – mówi przeor poznańskiego klasztoru dominikanów.
Niedziela
„Czy można zrozumieć Kościół bez Maryi?” – tak zatytułowany tekst znajdziemy w tym tygodniu w „Niedzieli”. „Historia pokazuje wyraźnie, że tam, gdzie zabrakło zdrowej pobożności maryjnej, gdzie wykluczono z wizji Kościoła jego Matkę, dochodziło do rozłamów, schizm, powstawania sekt” – czytamy. Redakcja wraca też do tematu zmarłego niedawno Kamila. „Dramat małego Kamila trwał przynajmniej pół roku. W tym czasie policja trzy razy interweniowała w sprawie ucieczek chłopca, choć podobne sytuacje zdarzały się i wcześniej. Czy naprawdę potrzeba specjalistycznej wiedzy, aby dostrzec, że szczęśliwe dziecko nie ucieka z domu w listopadową noc w piżamie? Dziś wiemy z całą pewnością: Kamil uciekał przed własną śmiercią” – pisze redakcja.
Przewodnik Katolicki
W „Przewodniku Katolickim” w tym tygodniu przede wszystkim o talentach. „Jestem zwolenniczką podejścia Gallupa do talentów, który mówi o tym, że każdy z nas ma talent, ponieważ jest on cechą charakteru, czyli naszym zasobem, który możemy ofiarować naszej rodzinie i społeczności, w której żyjemy” – mówi w rozmowie o talentach Izabela Antosiewicz. „Młodzi ludzie zmagają się z niską samooceną, bezradnością, samotnością. Ale samotni są także rodzice, którzy mierzą się z kryzysami swoich dzieci. Nikt ich nie nauczył, jak radzić sobie z problemami emocjonalnymi – i swoimi, i dziecka” – redakcja zaprasza też do przeczytania wywiadu z Bartłomiejem Taurogińskim, psychiatra i psychoterapeutą dzieci i młodzieży.
Tygodnik Powszechny
„Tygodnik Powszechny” w najnowszym numerze pisze m.in. o Kościele w Niemczech i postulatach, które na ręce papieża Franciszka wystosowali biskupi z tego kraju. „Symptomatyczne, że największe gromy posypały się na niemiecką Drogę Synodalną nie za pomysły dotyczące celibatu, święcenia kobiet czy praw osób LGBT+, lecz po decyzji o utworzeniu stałej Rady Synodalnej, która miałaby zarządzać Kościołem. Bo w gruncie rzeczy chodzi o władzę” – czytamy. Bardzo ciekawy jest też artykuł poświęcony rysiom. „Aż trudno wytrzymać to spojrzenie. Rysica odwraca się i idzie w swoją stronę. Jest w niej jakaś siła, pierwotność, nawet wilki tego nie mają. W mięśniach jej łap, w niewidocznych teraz pazurach, w wygięciu grzbietu kryje się coś, czego nigdy nie będziemy w stanie okiełznać, skontrolować. Można się tylko cieszyć, że jest” – pisze na łamach „Tygodnika Powszechnego” Krzysztof Story.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |