Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

Na łamach nowego „Gościa Niedzielnego” znajdziemy rozmowę z abp. Adrianem Galbasem, nowym metropolita katowickim. „Dużym przeżyciem była dla mnie Msza św. odprawiona 31 maja po południu, kiedy po raz pierwszy usłyszałem, że modlimy się z naszym papieżem Franciszkiem i naszym biskupem Adrianem. To był moment wzruszający, ale też… trochę przerażający. Spostrzegam również, że ludzie wokół mnie inaczej reagują na metropolitę, niż reagowali wcześniej na kandydata na metropolitę. Nastąpiło jakby usztywnienie niektórych relacji. Ta zmiana nie jest dla mojej psychiki jakoś szczególnie wygodna, choć ją rozumiem” – mówi rozmówca. Redakcja zaprasza też na wakacyjny cykl, w jego pierwszym odcinku czytelnicy zaproszeni są nad jezioro Śniardwy. Przez całe wakacje w tygodniku prezentowane będą polskie miejsca „naj”.

Idziemy

W tygodniku „Idziemy” temat na początek lata, czyli o zwyczajach nocy świętojańskiej dawniej i dziś. „Witamy lato w noc świetojańską. Tak jak nasi przodkowie. Jednak oni bez sztucznego światła i hałasu potrafili nadać tej nocy piękną oprawę i głęboki sens” – czytamy. Redakcja rozmawia też z Januszem Wardakiem, ojciec 10 dzieci, o tym, jak być dzisiaj tatą. „Jeśli ojcowie mieliby nauczyć się odpuszczać, to nie z powodu perfekcjonizmu, ale raczej pokusy stawiania na swoim. Mamy po to, by się nie wykończyć, a ojcowie – by nie zamienić domu w koszary. Zwłaszcza ojcowie nastolatków miewają tendencję do przykręcania śruby tym, którzy z posłusznych maluchów przeistaczają się w autonomiczne jednostki” – opowiada rozmówca.

Niedziela

W nowej „Niedzieli” znajdziemy rozmowę z Massimiliano Signifredim ze Wspólnoty Sant’Egidio, m.in. o misji pokojowej kard. Mateo Zuppiego. „Jest człowiekiem wiary, słuchania i dialogu, który nie godzi się na wojnę, ale jest przekonany, że pokój jest jedynym rozwiązaniem. Dlatego jest w stanie porozumieć się z najróżniejszymi rozmówcami i towarzyszyć im w odkrywaniu przyczyn pokoju. Na Ukrainę pojechał głównie po to, aby wysłuchać Ukraińców i zamanifestować bliskość Franciszka z ludźmi, którzy cierpią w tym umęczonym kraju. Papież wysłał swojego przedstawiciela, aby nie tylko spotkał się z władzami cywilnymi i religijnymi, ale też oddał hołd ofiarom poległym w miejscach rosyjskich zbrodni, m.in. w podkijowskiej Buczy. Kardynał spotkał się tam także z uchodźcami wojennymi i przesiedleńcami. Wizyta posłużyła ocenie sytuacji oraz tego, jakie działania należy kontynuować zarówno na poziomie humanitarnym, jak i w poszukiwaniu dróg prowadzących do sprawiedliwego i trwałego pokoju” – mówi o kard. Zuppim rozmówca „Niedzieli”.

Przewodnik Katolicki

„Przewodnik Katolicki” pisze w tym tygodniu o narkomanii. „Z mojej perspektywy, psychologa i psychoterapeuty uzależnień, narkomania nie odeszła w cień. Są jednak pewne czynniki, które sprawiają, że przykładamy do tego zjawiska mniejszą wagę. Po pierwsze, przyzwyczailiśmy się do obecności narkotyków dookoła. Część dorosłych ignoruje fakt ich powszechnego występowania, a część tkwi w stereotypach, że dealerzy to bandyci, którzy przyjeżdżają pod szkoły czarnym BMW. Niektórzy rodzice, dla własnego spokoju, nie chcą w ogóle myśleć, że narkotyki mogą dotyczyć ich dziecka. Tymczasem żyjemy w czasach, w których nie ma środowiska wolnego od środków odurzających” – mówi Marek Łabudziński, rozmówca „Przewodnika Katolickiego” W piśmie przeczytamy też o tym, czy emerytura nie okaże się dla wielu z nas… wielkim zawodem.

Tygodnik Powszechny

W nowym „Tygodniku Powszechnym” znajdziemy ciekawa rozmowę z Danielem Petrykiewiczem, aktywistą przyrodniczym i fotografem. „W kwestii ochrony przyrody państwo abdykowało. Co najmniej 10 lat temu. A może i wcześniej. (…) Organizacje pozarządowe zamiast współpracować z instytucjami, muszą z nimi walczyć” – opowiada rozmówca. Poza tym znajdziemy też materiał o kidfluencerach, czyli o dziecięcych gwiazdach internetu. „Dorosłych, którzy upubliczniają w internecie wizerunek swoich dzieci i zarabiają na sprzedawaniu ich prywatności jest coraz więcej” – czytamy. „Tygodnik powszechny” wspomina tez o niepokojącej już wielu Polaków suszy. „Jesteśmy u progu suszy, a wkrótce będzie także drożej. Żywności w Polsce oczywiście nie braknie. Jesteśmy zbyt dużym i zbyt zamożnym rynkiem zbytu, żeby sieciom handlowym nie opłacało się sprowadzać jej z regionów globu, w których problem suszy aktualnie nie występuje. Suszę jednak podczas zakupów mocno odczujemy. Przy kasie” – czytamy. Tomasz Terlikowski pisze za to, że ” Episkopat zrobił ważny krok w kierunku powołania komisji badającej przypadki nadużyć seksualnych wobec małoletnich w Kościele w Polsce. Ale wciąż ważą się losy jej niezależności”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze