Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W „Gościu Niedzielnym” znajdziemy artykuł o fenomenie pielgrzymowania – do Santiago, na Jasną Górę… „Gdy człowiek stawia choćby krok w stronę Boga, to Bóg wybiega mu naprzeciw. A pielgrzymka to wiele kroków w stronę Boga” – czytamy. Redakcja rozmawia tez z bp. Krzysztofem Zadarko, odpowiedzialnym w KEP m.in. za kwestie migrantów i osób w kryzysie uchodźczym. „Pomysł referendum wzbudził olbrzymie nastroje antymigracyjne i antyuchodźcze” – przyznaje hierarcha w kontekście planowanego referendum poświęconego właśnie osobom w kryzysie uchodźczym. W rozmowie przeczytamy też o obowiązkach katolików względem migrantów. Jak herbata wpływa na nasze zdrowie? Ten wątek podejmuje w tym tygodniu dział naukowy „Gościa Niedzielnego”. „mało który z napojów ma tak dobry i wszechstronny wpływ na nasze zdrowie. Herbata – wysokiej jakości i odpowiednio parzona – może być śmiało nazywana eliksirem zdrowia o dużym znaczeniu w profilaktyce wielu chorób cywilizacyjnych” – czytamy.

Idziemy

W tygodniku „Idziemy” wakacyjne zaproszenie do włoskiej Sieny. „Siena to drugie co do wielkości miasto w Toskanii. Przez wieki pozostawała w cieniu Florencji, jednak pod względem piękna w niczym jej nie ustępuje. Zauważył to nawet Zbigniew Herbert” – tak zaczyna się ta pocztówka oparta o teksty wybitnego poety. W numerze znajdziemy też wywiad z bp. Grzegorzem Suchodolskim, przed Światowymi Dniami Młodzieży w Lizbonie. „Liczna delegacja polskiej młodzieży na ŚDM jest znakiem nadziei dla Kościoła w Polsce. W ostatnim okresie – najpierw pogubienia się przez pandemię, potem niepokojów za wschodnią granicą – zauważyliśmy znaczny odpływ młodych od Kościoła, wiary, lekcji religii. Ta sytuacja każe nam, odpowiedzialnym za młodzież, szukać przyczyn. Dlatego liczba uczestników z Polski jest dla mnie miłym zaskoczeniem, bo do tej pory tylko dwukrotnie było nas tak wiele: w 2000 r. w Rzymie (50 tys.) oraz w 1997 r. w Paryżu (25 tys.). To dobry objaw, że polska młodzież, która formuje się przy parafiach, w różnych ruchach i wspólnotach, nie zamyka się w swoim gronie, ale widzi potrzebę doświadczenia Kościoła powszechnego, spotkania z rówieśnikami z całego świata” – czytamy.

Niedziela

„Niedziela” rozmawia w tym tygodniu z księdzem Tomaszem Koprianiukiem, dyrektorem Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Jednym z tematów rozmowy są góry – pasja tego duchownego. „To, co można uznać za bliskość Pana Boga, najbardziej może wyrazić cisza. Bezkresność okolicy, w której się poruszamy, gdzie są tylko śnieg, lód, pustka, gdzie niekiedy jest tylko przebłysk słońca – pierwsze promienie, które dają choć trochę ciepła – to są momenty, w których można by było doświadczać osobistych relacji z Bogiem. Dla osoby, która nie wierzy w Pana Boga, nie ma takiego odniesienia wiary do tej rzeczywistości. To mistyka związana z osobistym przeżywaniem piękna, natury, przyrody” – opowiada ks. Koprianiuk. Poza tym w numerze także materiał na temat tego, że wakacje są dobrym czasem na zainteresowanie dzieci i młodzieży historią, która – jak podkreśla redakcja – nie musi być nudna. „To przede wszystkim od rodziców powinna wyjść inspiracja, by skutecznie zainteresować swoje pociechy tym, co skrywają minione epoki. A wakacje, czas wolny od szkoły i wyprawy w nieznane są ku temu bardzo dobrą okazją!” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

W „Przewodniku Katolickim”przeczytamy o sierpniu, czyli miesiącu… wolności. Redakcja zaprasza w tym temacie do przeczytania rozmowy z Sylwią, Grzegorzem i ich synem Tomaszem o sensie abstynencji i o Krucjacie Wyzwolenia Człowieka. „Gdy miałem okazję spróbować i odmawiałem, nigdy nie było to dla mnie trudne ani niezręczne, ponieważ propozycje pochodziły od znajomych, którzy mnie nie wykluczali z towarzystwa z tego powodu. Nie czułem żadnej presji społecznej, odmawiając. Pojawiają się oczywiście takie jednorazowe myśli, żeby spróbować, jak smakuje alkohol, ale od tego jest Krucjata, by trzymać siebie jakoś na wodzy” – mówi siedemnastoletni Tomasz. Poza tym w numerze też o Lizbonie, która ugości uczestników Światowych Dni Młodzieży. „Jedna z najbardziej malowniczych stolic Europy. Skąpana w słońcu, którego promienie odbijać się będą od niebieskich azulejos. Tu będzie można wzmocnić się aromatycznym espresso i świeżymi pastel de nata. A do katedry dojechać charakterystycznym żółtym tramwajem” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

W „Tygodniku Powszechnym” znajdziemy obszerny wywiad z redaktorem seniorem – ks. Adamem Bonieckim. Anna goc rozmawia z nim z okazji jego 89 urodzin. „Na starość warto zdawać sobie sprawę, że powoli traci się świadomość tego, co się dzieje. Zawsze nam się zdaje, że jesteśmy na bieżąco, ale jak się posłucha innych… Jeśli miałbym napisać vademecum staruszka, zacząłbym od tego, że ludzie starsi powinni szczególnie starać się maskować swoją głupotę” – opowiada ks. Boniecki w niezwykle czułej, osobistej i wzruszającej rozmowie. W numerze znajdziemy też wywiad z Chantal Delsol, filozofką, autorką książki pt. „Koniec świata chrześcijańskiego”. Autorka bardzo ciekawie opowiada o współczesnej kondycji chrześcijaństwa. „Chrześcijanie muszą zaakceptować fakt, że są mniejszością, i że nie tworzą już praw. To właśnie nazywam końcem świata chrześcijańskiego” – czytamy. Gościem „Tygodnika Powszechnego” jest też Bartek Kieżun, antropolog kultury. Katarzyna Kubisiowska rozmawia z nim o… Wawelu od kuchni! „Mięsa nie brakowało, ale na królewskim stole pojawiały się też warzywa: brukselka, rzepa, rzodkiew, pory. I owoce sezonowe: jabłka i gruszki, poziomki i wiśnie. Część owoców suszono, w tym śliwki. Było też mnóstwo kiszonek – kapusta, dereń. Kiszone rydze to znakomita baza dla zup” – czytamy. Tomasz Terlikowski pisze za to: „Żeby poczuć smak i zapach Kościoła w Polsce, trzeba jechać na Jasną Górę. Tę ocierającą się o komunał prawdę uświadamia także ostatnie częstochowskie wystąpienie prezesa PiS”. Publicysta jasno określa, że na Jasnej Górze doszło do nadużycia. „Święte dla wielu Polaków miejsce wykorzystano do dość ordynarnej agitacji politycznej” – pisze Tomasz Terlikowski na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze