Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Gość Niedzielny” rozmawia o ekumenizmie z bp. Jackiem Jezierskim. Czy wszyscy mają zostać katolikami? Czego możemy się uczyć od prawosławnych, a czego od protestantów? To pytania, z którymi mierzy się biskup elbląski. „Jestem katolikiem „genetycznie”, bo rodzice mnie ochrzcili w Kościele katolickim, a ja później, dorastając, tę ich decyzję potwierdziłem we własnym życiu” – mówi rozmówca. W numerze znajdziemy też artykuł o implancie, który może uratować zdrowie niejednego małego pacjenta. „O tym, jak druk 3D zrewolucjonizował medycynę, napisano już wiele. Kolejny bardzo ważny rozdział tej historii napisali badacze z kilku polskich ośrodków naukowych. Udało im się stworzyć implant kostny, którego specyfika pozwala rozwiązać jeden z podstawowych problemów, z jakimi borykają się lekarze uzupełniający ubytki tkanki kostnej u dzieci” – czytamy. Warto też zwrócić uwagę na materiał o gołębiach. „Nie wiadomo, jak to robią. Pokonują nawet 2000 kilometrów i jeśli mają siły, zawsze znajdą drogę do domu. A tam hodowcy czekają na nich jak na ukochanych zawodników” – czytamy w „Gościu Niedzielnym”.

Idziemy

W tygodniku „Idziemy” znajdziemy rozmowę z ks. prof. Dariuszem Walencikiem na temat tzw. Funduszu Kościelnego i zapowiadanych z nim zmian. „Dotychczas nie wiemy, jakie będą konkretne propozycje rządu. Bez wątpienia Fundusz Kościelny jest anachroniczny i uzależniony od polityków. Postulat jego likwidacji jest podnoszony od dwudziestu kilku lat w każdej kampanii wyborczej” – mówi specjalista prawa wyznaniowego. Rozmówca mówi też o tym, na co idą pieniądze z Funduszu Kościelnego: „Po zmianach z lat 90., kiedy rozszerzono jego zakres, cele są trzy: dofinansowywanie składek na ubezpieczenia społeczne części osób duchownych, wspomaganie kościelnej działalności charytatywno-opiekuńczej oraz konserwacja i remonty obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej. Około 95 proc. środków trafia do ZUS, czyli na pierwszy cel”. W numerze też artykuł o królowej polskiego sportu – czyli o Idze Świątek. „Iga Świątek to najlepsza ambasadorka polskiego sportu. Bez cienia wątpliwości. Dziś w naszym kraju królowa sportu jest tylko jedna. Idze powinniśmy życzyć zdrowia, sił oraz wiary w umiejętności. Dla naszej tenisistki to będzie bardzo ważny rok. Igrzyska w Paryżu na pewno rozbudzą dyskusje, bo przecież właśnie w stolicy Francji Iga Świątek wygrała pierwszy w karierze turniej wielkoszlemowy. Walka o olimpijskie medale odbędzie się właśnie na ceglanych kortach Rolanda Garrosa” – czytamy.

Niedziela

W nowym numerze „Niedzieli” przeczytamy o „trudnej jedności w podzielonym świecie”. W wywiadzie na ten temat ks. dr hab. Sławomir Pawłowski opowiada o tym, co dziś najbardziej różni chrześcijan, o świadomości ekumenicznej Polaków oraz o małżeństwach mieszanych. Redakcja rozmawia też z prof. Carlo Andersonem, byłym najwyższym rycerze w Zakonie Rycerzy Kolumba. Otrzymał on ostatnio doktorat honoris causa KUL-u. W rozmowie mówi m.in. o Polsce. „Patrząc na Polskę, poznając jej dzieje, jej nierozerwalne, wielowiekowe związki z Kościołem katolickim, doceniam wspaniałe świadectwo kolejnych pokoleń Polaków. Staram się zrozumieć znaczenie historii. Zadaję sobie pytanie: dlaczego właśnie z Polski pochodzi tak wielu wspaniałych świętych? Myślę tu m.in. o św. Faustynie, o św. Janie Pawle II czy beatyfikowanej niedawno rodzinie Ulmów. I zastanawiam się, co to znaczy dla całego Kościoła powszechnego… A gdy przypominam sobie współpracę Jana Pawła II z prezydentem Ronaldem Reaganem, ich starania o doprowadzenie do końca zimnej wojny i upadku Związku Sowieckiego, to myślę, że to nie jest przypadek. Chciałbym, aby katolicy w Stanach Zjednoczonych i w Polsce mogli ze sobą współpracować dla przyszłości Kościoła i świata” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

W „Przewodniku Katolickim” przeczytamy o filmie „Powstanie 1863”, który możemy oglądać w kinach. „W połowie stycznia na ekrany polskich kin wszedł pierwszy od ponad 30 lat film o powstaniu styczniowym Powstaniec 1863. To zrealizowana z rozmachem epicka opowieść, której głównym bohaterem jest ks. gen. Stanisław Brzóska” – czytamy. Monika Białkowska pisze z kolei o krytyce papieża Franciszka. „Głosy krytyki papieża, nawet najsłuszniejsze, nie mogą przekraczać pewnej granicy. Jedność nie musi oznaczać jednomyślności, ale musi oznaczać przyjęcie. Na tym polega prymat biskupa Rzymu” – przypomina autorka. W numerze przeczytamy też o niełatwej sytuacji w tzw. Rogu Afryki: „Od samego początku roku wrze w Rogu Afryki. Powodem jest umowa, jaką 1 stycznia władze Etiopii zawarły z rządem sąsiedniego Somalilandu. Jej mocą drugi z wymienionych krajów wydzierżawi sąsiadowi część swojego terytorium, na którym Addis Abeba zainstaluje własny port. Czy rozbuduje jeden z istniejących, czy też postawi od nowa – nie wiadomo, gdyż treść porozumienia została utajniona. Wiemy tylko, że projektowana baza morska nie będzie jedynie etiopskim portem handlowym, ale też wojennym”.

Tygodnik Powszechny

W „Tygodniku Powszechnym” znajdziemy bardzo interesująca rozmowę z prof. Andrzejem Zollem wokół bieżących spraw politycznych – zwłaszcza w kontekście byłych ministrów Kamińskiego i Wąsika oraz wokół kohabitacji prezydenta z rządem Donalda Tuska. „Moim zdaniem Andrzej Duda zachował się w sposób karygodny. Wiedząc, że został wydany nakaz aresztowania, zaprosił do siebie osoby skazane prawomocnym wyrokiem, w dodatku poszukiwane przez policję, i jeszcze fotografował się z nimi… To było absolutnie nie na miejscu” – mówi prof. Zoll. Dariusz Rosiak napisał za to bardzo ciekawą analizę konfliktu na Bliskim Wschodzie, który eskalował kilka miesięcy temu. „Obecny rząd Izraela niechętnie przyjmuje krytykę, co nie jest niczym niezwykłym, ale bardzo łatwo też utożsamia krytykę wobec siebie z antysemityzmem, co jest już nadużyciem i manipulacją. Chyba że za antysemitów i wrogów Izraela uznamy setki tysięcy Izraelczyków, którzy od początku ubiegłego roku wychodzą na ulice w proteście przeciwko działaniom rządu, niszczeniu demokratycznych instytucji, pogłębianiu demoralizacji społeczeństwa” – czytamy. Dalej Rosiak pisze: „Spór Izraela z Palestyńczykami, i szerzej z Arabami, jest splotem różnych okoliczności, skomplikowanych historii, w których bardzo trudno wskazać jednoznacznie dobrego i złego. Obie strony wielokrotnie dopuszczały się zbrodni”. Redakcja publikuje tez obszerne wspomnienie o ks. Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim. „Wychowanie sprawiło, że Polska Tadeusza to była Polska jagiellońska – wielonarodowa, bogata różnorodnością i mieszaniem się rozmaitych wpływów. Interesował się historią polskich Ormian i Żydów, został księdzem dwóch obrządków katolickich – rzymskiego i ormiańskiego, miał żywe kontakty ze środowiskami kresowymi. Posługiwał zarówno potomkom Ormian osiadłych przed wiekami w Rzeczpospolitej, jak i współczesnym migrantom z Armenii” – pisze Wojciech Bonowicz.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze