Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Tygodnik Powszechny

W „Tygodniku Powszechnym” możemy przeczytać interesujący wywiad z polskim delegatem na spotkanie proboszczów w Sacrofano. „Nigdy wcześniej papieże nie zapraszali proboszczów reprezentujących wszystkie Kościoły lokalne świata. Zawsze przedstawicielami byli biskupi, którzy przyjeżdżali na sobory lub synody. Teraz Franciszek chciał posłuchać nie o ideach, ale o ludziach, relacjach, problemach” – mówi ks. Mirosław Tykfer w rozmowie z Edwardem Augustynem. Ks. Tykfer zauważa, że papież „chciał posłuchać żołnierzy z frontu, którzy mówią językiem praktycznym”. W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” znajdziemy również tekst Jakuba Dymka o kontrowersjach wokół CPK, a także artykuł Wojciecha Konończuka o konieczności przebudzenia się Europy w kwestii wojny za naszą wschodnią granicą.

Gość Niedzielny

W najnowszym „Gościu Niedzielnym” przeczytamy o przekłamaniach związanych z objawieniami w Fatimie. Rozprawia się z nimi Przemysław Kucharczyk w tekście „Podmieniona Łucja i inne absurdy”. „Polecając szanownemu Czytelnikowi ten artykuł, dodam na koniec apel: zachowajmy zdrowy rozsądek, bo 'wierzący’ nie musi oznaczać 'nierozsądny’, choć wielu tak by się mogło wydawać” – pisze z kolei ks. Adam Pawlaszczak, redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”. W tym numerze przeczytamy również o księżach kapelanach w polskim wojsku. Karol Białkowski w swoim tekście zauważa, że mają oni „duży wkład we wzmacnianie morale”.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” Elżbieta Wiater zastanawia się, dlaczego Jezus musiał odejść do Ojca. Tam brzmi też tytuł artykułu, który stanowi temat numeru. „W mowie, którą Jezus wygłasza w Wieczerniku, padają zastanawiające, przynajmniej dla mnie, słowa: Jeżeli nie odejdę, Paraklet nie przyjdzie do was (J 16, 7a). Dlaczego zesłanie Ducha Świętego musiało być poprzedzone wniebowstąpieniem Pana?” – pisze autorka. Monika Białkowska z kolei napisała artykuł o objawieniach maryjnych. „Wielu powołuje się na nie w taki sposób, jakby to one stanowiły sedno chrześcijańskiego przesłania. Tymczasem chrześcijaństwo oparte jest na Objawieniu w Jezusie Chrystusie i na Ewangelii. Uznane przez Kościół objawienia prywatne są jedynie pomocą w zrozumieniu ich treści i nie niosą ze sobą żadnego nowego czy sensacyjnego przekazu” – czytamy w tekście pt. Kiedy Maryja mówi.

Idziemy

W najnowszym numerze „Idziemy” przeczytamy wywiad na temat nowelizacji prawa karnego w zakresie tzw. mowy nienawiści. „Zagrożeni jesteśmy zamykaniem nam ust, co koliduje z wartościami opisanymi w konstytucji: wolnością słowa, przekazu i informacji – mówi mecenas Marek Markiewicz w rozmowie z Ireną Świerdzewską.” Przeczytamy również artykuł ks. Łukasza Piotrowskiego o przygotowaniu spowiedników, w czasie którego kładzie się duży nacisk na ludzki wymiar sakramentu. „Hasłem wywoławczym do ich budowy jest zdanie, które klerycy słyszą przy różnych okazjach: Łaska buduje na naturze. Powtarzają je już od pierwszego roku ojcowie duchowni, czyli księża mający przez rozmowy i spowiedź szczególny udział w przygotowaniu młodego duchowieństwa. Powtarzają je przełożeni, wracają do tej myśli wykładowcy czy rekolekcjoniści” – czytamy w tekście.

Niedziela

„Bycie chrześcijaninem oznacza usłyszeć, co Bóg dzisiaj mówi” – czytamy w rozmowie Eweliny Dziewońskiej-Chudy z prof. Adamem Regiewiczem. „Przyzwyczailiśmy się do traktowania słowa jako litery w rozumieniu greckim – Logos, ale wypowiadane słowo jest dźwiękiem, więc kiedy czytamy w Księdze Rodzaju, że Bóg stwarza człowieka, to pierwsza rzecz, która jest tam pokazana, to to, iż On tchnie i to tchnienie, które jest powiewem, jest jednocześnie dźwiękiem, podmuchem, jest przekazaniem pierwiastka życia, a potem jest powołaniem do istnienia przez nadanie mu imienia. Bóg woła i na ten dźwięk człowiek odpowiada. Dźwięk jest o wiele bardziej somatyczny, tzn. bliższy ciału, niż wzrok” – opowiada profesor.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze