cof

Przegląd prasy katolickiej

Gość Niedzielny
Za kilka dni zaczynie się październik. W związku z tym „Gość Niedzielny” przypomną znaczenie modlitwy różańcowej. – Nie wypuszczaj go z rąk – czytamy o różańcu na okładce czasopisma. – Matka Boża prosiła kilkakrotnie o Różaniec. W Lourdes, Fatimie i w innych miejscach. Leon XIII napisał aż 12 encyklik o tej modlitwie – pisze ks. Tomasz Jaklewicz w artykule „Łańcuch ocalenia”. Przeczytamy również tekst Bogumiła Łozińskiego o propozycji prezydenckiej ustawy o Sądzie Najwyższym. – Andrzej Duda proponuje rozwiązanie broniące obywateli przed skrzywdzeniem przez wymiar sprawiedliwości – pisze Łoziński.
Tygodnik Idziemy
– Modlitwa w czasach próby, czyli o tym, dlaczego Różaniec jest dla chrześcijan modlitwą tak ważną, że jeden z papieży poświęcił mu aż 11 encyklik? – pisze o Jacek Salij OP. Ponadto w najnowszym numerze tygodnika „Idziemy” przeczytamy o tym dlaczego Bogu tak bardzo zależy na życiu każdego człowieka od poczęcia. Tłumaczy to australijski mistyk i charyzmatyk Alan Ames w rozmowie z Moniką Odrobińską. Przeczytamy również komentarz o. Dariusz Kowalczyka SJ do listu papieża do biskupów w Japonii.
Tygodnik Niedziela
Najważniejszym tematem w najnowszej „Niedzieli” jest trzeźwość szczególnie w okresie ciąży. Okazuje się, że wstrzemięźliwość od alkoholu w tym okresie w Polsce nie jest tak oczywista. – Jest duża grupa dzieci niezdiagnozowanych, u których nie było okazji, żeby wykryć FAS. Bardzo mały procent kobiet jest w stanie zadeklarować, że w czasie całej ciąży nie wypiły ani kropli alkoholu – mówi Dorota Polańska, dyrektor Interwencyjnego Ośrodka Preaqdopcyjnego w Otwocku. Przeczytamy również o „Polsce oplecionej różańcem”, czyli o akcji „Różaniec do granic”.
Przewodnik Katolicki
– Zapomnieliśmy o Bogu, bo żyjemy w hałasie – podkreśla kard. Robert Sarah w rozmowie z ks. Mirosławem Tykferem. Zatem, aby się modlić i przeżywać swoją wiarę, potrzebujemy ciszy. – Niewielu decyduje się poddać radykalnej terapii ciszą. Dla tego duchowego leku nie ma jednak tańszych zamienników – pisze Joanna Mazur w tekście „Cisza – lek bez recepty”. Jacek Borkowicz komentuje z kolei spór między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną. – Takim zagrożeniem jak dziś północnokoreański reżim . Kim Dzong Un nic sobie nie robi ani z próśb, ani z gróźb. Czy to sytuacja bez wyjścia? Niekoniecznie – uważa autor tekstu w „Przewodniku Katolickim”.
Tygodnik Powszechny
Na okładce najnowszego wydania „Tygodnika” Zbigniew Ziobro, czyli, jak sugeruje redakcja, „samozwańczy następca prezesa”. – Nawet ci, którzy nie pałają sympatią do Jarosława Kaczyńskiego, powinni trzymać za niego kciuki. Alternatywą może być młodszy i bardziej bezwzględny Zbigniew Ziobro – pisze Andrzej Stankiewicz. Ks. Adam Boniecki pisze z kolei o książce Giana Franca Svidercoschiego „Papież, który zapalił świat”. – Nie pisze on kroniki pontyfikatu, lecz zgłębia fenomen zderzenia nowego następcy Piotra z dzisiejszą rzeczywistością świata i Kościoła – podkreśla ks. Boniecki w tekście „Pora na wietrzenie”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze