Przegląd prasy katolickiej

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Gość Niedzielny
Ks. Marek Gancarczyk we wstępniaku go najnowszego numeru „Gościa Niedzielnego” żegna się z czytelnikami i życzy powodzenia swojemu następcy. Będzie nim ks. Adam Pawlaszczyk, dotychczasowy wikariusz sądowy archidiecezji katowickiej. W numerze przeczytamy o wciąż pojawiającym się problemie pomagania uchodźcom. – Chrystus wymienia „przyjmowanie przybyszów” jako jedno z kryteriów zbawienia. Dlatego dla chrześcijan ten ewangeliczny nakaz, a nie przesłanki polityczne czy ideologiczne, powinien być punktem wyjścia w kierunku naszego stosunku do uchodźców – pisze Bogumił Łoziński.
Tygodnik Idziemy
– Przyjaciele Kościoła? – Jeśli skrajna prawica odmówi episkopatowi prawa do głosu w kwestii imigrantów i uchodźców, to dlaczego skrajna lewica miałaby nie odmówić mu prawa do głosu np. w sprawie aborcji? – oskarżenia Jana Pospieszalskiego wobec abp. Stanisława Gądeckiego komentuje ks. Henryk Zieliński. Ponadto „O uchodźcach” – stanowisko Kościoła w Polsce w sprawie imigrantów i uchodźców prezentuje abp Stanisław Gądecki.
Tygodnik Niedziela
– Papież Franciszek najwyraźniej jest zaniepokojony nie tylko trzecią wojną światową „w kawałkach”, która toczy się dzisiaj w różnych częściach świata, ale również widmem wojny nuklearnej – pisze w najnowszym wydaniu „Niedzieli” Włodzimierz Rędzioch. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? – Wystarczy jakiś wypadek, aby rozpętała się wojna. (…) Musimy więc zniszczyć broń i pracować na rzecz rozbrojenia nuklearnego” – podkreślał papież Franciszek w drodze do Chile. Ponadto o. Ignacy Kosmana OFMConv pisze o „wielkiej tajemnicy powołania”.
Przewodnik Katolicki
Do Polski przyjechała 25 lat temu na misję ewangelizacyjną jako baptystka. Miesiąc temu przyjęła śluby wieczyste w katolickim zakonie. Z s. Loyolą Vinall rozmawia Joanna Mazur. Ojciec Kasper Kaproń OFM podsumowuje z kolei wizytę papieża Franciszka w Chile i w Peru. – Na długo przed rozpoczęciem papieskiej pielgrzymki do Chile komentatorzy byli zgodni, że będzie to najtrudniejsza z podróży na kontynent południowoamerykański – pisze o. Kaproń. Ponadto Tomasz Królak tłumaczy swoją wypowiedź krytykującą premiera Morawickiego za chęć „rechrystianizowania Europy”.
Tygodnik Powszechny
Tematem numeru najnowszego wydania „Tygodnika Powszechnego” jest „Historia pewnego kłamstwa”. Chodzi o list Jana Pawła II. – Fragmentem listu papieża Jana Pawła II do Jerzego Turowicza na 50-lecie od lat bije się w pismo i w jego redaktora. Odsłaniamy kulisy manipulacji tym dokumentem – pisze Michał Okoński. Ponadto przeczytamy rozmowę Błażeja Strzelczyka z o. Grzegorzem Kramerem SJ. – Wierni to grupa takich popaprańców, hipokrytów, grzeszników, poobijanych słabeuszy, którym puszczają nerwy. A wśród tego jest miłosierdzie – mówi jezuita.
Przegląd prasy katolickiej
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze