Przegląd prasy katolickiej

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Gość Niedzielny
– Kardynał Wojtyła oraz środowisko krakowskie mieli istotny wkład w powstawanie papieskiej encykliki „Humanae vitae”. Niepublikowane dotychczas nagrania archiwalne z zebrań Konferencji Episkopatu Polski z lat 60. pokazują okoliczności tej współpracy – informuje w najnowszym numerze „Gość Niedzielny”. Jacek Dziedzina pisze z kolei o tym, że w czerwcu minęło 30 lat od wyświęcenia czterech biskupów przez abp. Marcela Lefebvre’a, przełożonego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Czy szykuje się powrotu lefebrystów do pełnej jedności z Rzymem?
Tygodnik Idziemy
W najnowszym wydaniu tygodnika „Idziemy” przeczytamy o tym, jak kłamstwo posłużyło i służy dalej zwolennikom aborcji. Pokazuje to w swoim tekście Marek Jurek. – Terapia uporczywa czy daremna? Kiedy medycyna może zrezygnować z podtrzymywania człowieka przy życiu? Wyjaśnia to ks. prof. Jacek Grzybowski w rozmowie z Moniką Odrobińską.
Tygodnik Niedziela
Okazuje się, że kryzys powołań nie wszędzie jest zauważany. – Od wielu lat obserwuje się spadek liczby żeńskich powołań do życia zakonnego. Szczególnie trend ten odnotowuje się w Ameryce Północnej i w Europie. Ale na Zachodzie są jeszcze „szczęśliwe wyspy”, gdzie powołań nie brakuje. Do takich wyjątków należy klasztor trapistek w miejscowości Vitorchiano – czytamy na łamach najnowszego wydania „Niedzieli”.
Przewodnik Katolicki
O tym, że anoreksja dziecka jest często objawem choroby całej rodziny oraz o granicy między dbałością o szczupłą sylwetkę a zachorowaniem z psychoterapeutką Joanną Battek rozmawia Magdalena Guziak-Nowak. Krzysztof Jankowiak komentuje z kolei wydarzenia polityczne. – Nieroztropne regulacje, nawet czynione w dobrej wierze, mogą popsuć dobrze działające instytucje, spowodować rozchwianie systemu prawnego i w efekcie doprowadzić do utraty poczucia bezpieczeństwa obywateli – czytamy.
Tygodnik Powszechny
Na łamach „Tygodnika Powszechnego” prof. Yehuda Bauer, historyk, zauważa, że „prawdziwym przedmiotem debaty wokół polsko-izraelskiej deklaracji premierów jest walka narodowego, prawicowego rządu z polskim liberalnym społeczeństwem”. Bartosz Józefiak pisze z kolei o Netflixie dla katolików, czyli najnowszym pomyśle polskich dominikanów. – Zapowiedź o. Szustaka odbiła się głośnym echem wśród jego fanów. Tylko konkretów brak – pisze Józefiak.
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze