Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego” dzieli się refleksją na temat obchodów stulecia odzyskania niepodległości. – Słusznie zdiagnozowali biskupi polscy w swoim liście pasterskim na tę okazję, że w refleksji o zwycięstwie należy wyjść od przyjrzenia się przyczynom klęski. Dzięki temu obchodzenie jubileuszu nie będzie jedynie okazją do zgromadzenia obywateli na akademii, lecz może być przyczynkiem do naprawy istniejącego stanu – czytamy. Ks. Rafał Skitek analizuje z kolei posynodalny dokument końcowy.

Tygodnik Idziemy

– Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała – nauczanie o ojczyźnie św. Jana Pawła II, który był prawie równolatkiem polskiej niepodległości – przybliża na łamach tygodnika „Idziemy” o. Jacek Salij OP. Ponadto „niepodległość i uległość”, czyli czy jesteśmy gotowi płacić za naszą niepodległość, jak nas tego uczył św. Jan Paweł II? – pyta o. Dariusz Kowalczyk SJ.

Tygodnik Niedziela

W najnowszym numerze „Niedzieli” przeczytamy rozmowę z prezydentem Andrzejem Dudą. – Gdy nasze państwo było rozszarpane, to Kościół był jedyną instytucją sieciową. Polskość przetrwała głównie dzięki silnej rodzinie i Kościołowi, który stał na straży niezmiennych wartości – mówi prezydent. Grzegorz Polak pisze z kolei o Janie Pawle II. – Uczył nas, że „Polska jest matką szczególną”, dlatego „ma prawo do miłości szczególnej”. Jako pierwszy papież tak wyraźnie eksponował swoje pochodzenie. Bycie Polakiem nie przeszkadzało mu, ale pomagało w pełnieniu posługi Piotra – czytamy.

Przewodnik Katolicki

W nowym wydaniu „Przewodnika” temat stulecia odzyskania niepodległości. – Nie jest możliwe, aby polska refleksja o narodzie i patriotyzmie nie odwoływała się do osoby i myśli św. Jana Pawła II. Trudno, żeby było inaczej, skoro Karol Wojtyła bez wątpienia należy do największych „z rodu Polaków”. Nie byłbym jednak pewien, czy zawsze „nasz papież” zgadzałby się z przekonaniami dominującymi we współczesnym polskim społeczeństwie, w polskiej klasie politycznej, ale także w naszym Kościele – pisze Zbigniew Nosowski.

Tygodnik Powszechny

Zuzanna Radzik pisze o sytuacji Asi Bibi, która po ośmiu latach spędzonych w więzieniu została uniewinniona. – Sąd Najwyższy Pakistanu uchylił wyrok śmierci za rzekome bluźnierstwo. Ale nowe życie nie oznacza dla niej powrotu do tego, które było. To, że dla bezpieczeństwa swojego i rodziny będzie musiała opuścić kraj, zdawało się przesądzone. Teraz nie wiadomo, czy będzie możliwe – czytamy. Dariusz Kosiński pisze z kolei o tym, dokąd maszeruje nasza niepodległość.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze