Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

– W rodzinie Kościoła pojawiają się czasem dzieci nieplanowane. Ruchy, wspólnoty. Czy to znaczy, że należy je odrzucić i mniej kochać? W Warszawie dyskutowano o tym, w jaki sposób przyjąć nowe powiewy Ducha i jak je rozeznawać – pisze o tym Marcin Jakimowicz. Ks. Dariusz Kowalczyk SJ w komentarzu do obchodów stulecia odzyskania niepodległości pisze, że „niepodległość zakłada istnienie wspólnoty, która posiada pewne wspólne punkty odniesienia, wartości, symbole, które ją łączą, a zarazem odróżniają od innych”.

Tygodnik Idziemy

– Artyści w służbie Polsce – o roli, jaką w odzyskaniu przez Polskę niepodległości na światowych salonach odegrali Paderewski, Sienkiewicz i wielu innych sławnych artystów – opowiada prof. Marek Drozdowski w rozmowie z Ireną Świerdzewską. Ponadto „Niewolnicy są wśród nas” – czy współcześni niewolnicy to wyłącznie atrakcyjne dziewczyny porywane i sprzedawane do pracy w domach publicznych? – opisuje Monika Odrobińska.

Tygodnik Niedziela

W tygodniku „Niedziela” znajdziemy opis wydarzeń z uroczystości związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości. – Warszawa 11 listopada 2018 r. została zalana morzem ludzi z całej Polski w biało-czerwonych barwach. Podążali ulicami stolicy z flagami, szalikami, czapkami i kotylionami – czytamy. – – Polsce życzę, by naród, który ją zamieszkuje, był wspólnotą ludzi wiernych, mądrych, wspierających się nawzajem, tworzących wspólnotę. I życzę, by Pan Bóg zawsze miał naszą Ojczyznę w swojej opiece – mówił prezydent Andrzej Duda.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” znajdziemy teksty dotyczące Światowego Dnia Ubogich. – Nie wszyscy biedni to bezdomni. Zastanawiam się więc, czy poza skrajnymi przypadkami ludzi już na pierwszy rzut oka wyglądającymi bardzo źle, jesteśmy zdolni, aby rozpoznać ubóstwo bardziej ukryte – pisze Monika Białkowska. – Nie lubię słowa żebrak, ma pejoratywny ładunek. Nie o nazewnictwo tu jednak chodzi, a o rzeczywistość, o definicję przeprowadzoną w sumieniu. Nie o ideologiczne spory: dawać czy nie dawać, ale o wrażliwość miłości, która traktuje drugiego jako osobę i szuka jego dobra – pisze z kolei Weronika Frąckiewicz.

Tygodnik Powszechny

– We współczesnym Kościele odpowiedzialność za wspólnotę leży wyłącznie w rękach księży. Świeckich definiuje się negatywnie – to ci, którzy nie zostali obdarzeni charyzmatem kapłaństwa – czytamy w tekście Józefa Majewskiego „Monarchia czy demokracja?”. – Sporo przemawia za tym, że w sprawie święceń kobiet Kościół nie powiedział jeszcze ostatniego słowa – dodaje.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze