Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

– Maryja jest członkiem ludzkości poadamowej, czyli potrzebującej odkupienia. Została tylko szczególną łaską zachowana od grzechu pierworodnego. Nie jest to przywrócenie do stanu rajskiego. Jej status jest podobny do naszego, który mamy po chrzcie – mówi o znaczeniu dogmatu o niepokalanym poczęciu NMP ks. Jacek Kempa, dogmatyk. O tym, czym są dary Ducha Świętego, pisze z kolei Andrzej Macura. – Dary rozumu i rady, jak samochodowa nawigacja, pomagają podejmować trafne decyzje i wybierać w życiu właściwą drogę – czytamy.

Tygodnik Idziemy

W najnowszym numerze tygodnika „Idziemy” „Tryumf krakowskiej szopki”. – Ponad stuletnią tradycję budowy krakowskich szopek, która ostatnio trafiła na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO opisuje Iwona Budziak. Ponadto o roli księży katolickich w budowaniu polskiej tożsamości narodowej i w zmaganiach o niepodległość pisze Irena Świerdzewska.

Tygodnik Niedziela

Tematem numer jeden w „Niedzieli” jest projekt „#ZatrzymajAborcję”. – Apelujemy do partii rządzącej, by zgodnie ze swoją nazwą: Prawo i Sprawiedliwość otworzyła drogę, która do zachowania prawa i sprawiedliwości będzie wiodła. Prawa i sprawiedliwości wobec dzieci skazywanych na śmierć – podkreślił w homilii bp Wiesław Mering, który został wyznaczony przez Episkopat Polski do udziału w uroczystościach w 1. rocznicę złożenia w Sejmie projektu #ZatrzymajAborcję.

Przewodnik Katolicki

Z o. Michałem Zioło o polskich mitach duszpasterskich i przebudzeniu religijnym na Zachodzie rozmawia ks. Mirosław Tykfer. – Jezus żył pod panowaniem Rzymian, w atmosferze upolitycznionej religii, podzielonej na wiele frakcji. Czy można powiedzieć, że miał łatwiej niż my? Nie sądzę – podkreśla o. Zioło. Wiesław Kot pisze z kolei o najnowszym filmie Krzysztofa Zanussiego: – „Eter” to film historyczny i „kostiumowy”. W tym sensie, że opowiedziana tu historia układa się w przypowieść, której sens wykracza poza relacjonowane wydarzenia. Jezus nie tłumaczył swych przypowieści do ostatniej kropki. Kreślił sytuację, a wnioski pozwalał wyciągać słuchaczom . Szkoda, że reżyser „Eteru” nie poszedł tą drogą – czytamy.

Tygodnik Powszechny

– Pewna psycholożka powiedziała mi, że do spowiedzi przystępuje, aby uzyskać odpuszczenie grzechów, a nie po rady pseudopsychoterapeutyczne – pisze w edytorialu ks. Adam Boniecki. – Psychoterapia nie zastąpi sakramentalnego odpuszczenia grzechów, a sakrament nie zastąpi psychoterapii – dodaje. – W psychoterapii można osiągać różne cele. Są tacy, którzy chcą pozbyć się niechcianych zachowań lub nauczyć się takich, których nie potrafią przejawiać. Na przykład asertywności – mówi psychoterapeutka prof. Lidia Grzesiuk w rozmowie z Anną Goc i Marcinem Żyłą.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze