Przegląd tygodników opinii

W każdą niedzielę znajdziesz u nas krótki komentarz do najnowszych wydań tygodników opinii.

Newsweek Polska 

12654386_1043726912333333_8210000945150625060_nNajnowsze wydanie czasopisma podsumowuje roczne rządy premier Beaty Szydło. Ponadto można przeczytać trzy interesujące wywiady. Jerzy Stuhr opowiada o tym, dlaczego PiS wpycha Polskę za Żelazną Kurtynę. Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz opowiada o pokoleniu, które już raz wywalczyło demokrację i nie pozwoli, by PiS realizowało wizję państwa autorytarnego. Natomiast pisarka Manuela Gretkowska opowiada o czarnym proteście oraz o sytuacji kobiet podczas rządów PiS. „Newsweek” w tym numerze stara się pokazać, ile Polska straciła w ciągu 12 miesięcy od wyborów parlamentarnych. Dziennikarze analizują w rocznicę wyboru pontyfikat Jana Pawła II. Zastanawiają się, ile z dziedzictwa Karola Wojtyły zostało w Polakach.  

Wprost 

e602cd49d1891e8d05f79120bd1bTematem numer jeden jest wywiad z wicepremierem Jarosławem Gowinem. W rozmowie z Arturem Grabkiem i Marcinem Dzierżanowskim obiecuje, że rząd nie podwyższy podatków, zaś jego osobistym celem jest pomoc przedsiębiorcom. W piśmie można również znaleźć artykuł o reformie edukacji, która najprawdopodobniej będzie przesunięta o trzy, cztery lata. Ponadto można przeczytać wywiad z Adamem Bielanem, który opowiada o kulisach pracy z Jarosławem Kaczyńskim. Bardzo ciekawym artykułem jest tekst o e-sporcie, który zastępuje tradycyjną aktywność fizyczną, ale wzbudza podobny poziom rywalizacji. „Wprost” zastanawia się, czy Sebastian Kulczyk pójdzie śladami ojca i powtórzy jego sukces. Cotygodniowy artykuł historyczny poświęcony został organizacji z czasów okupacji, której działalność została dość szybko przerwana. W tekście autorzy podają argumenty zadające kłam mitowi o monolicie Polskiego Państwa Podziemnego.   

Do Rzeczy 

383a3e991bedce3c39187d4792e1d76a_fsZ kolei „Do Rzeczy” pisze o sytuacji, w której znalazł się Adam Michnik i jego „Gazeta Wyborcza”. Dziennikarze zastanawiają się, czy gazeta bez publicznych pieniędzy przetrwa na wolnym rynku. Rafał Ziemkiewicz w swoim artykule pisze o tym, jak Adam Michnik z wroga komunizmu stał się obrońcą komunistów. W czasopiśmie znajdziemy również wywiad z Patrykiem Jakim, który opowiada o tym, jak PiS chce walczyć z dziką reprywatyzacją. Rafał Ziemkiewicz z kolei pisze o prawach kobiet oraz o pokoleniu „spod znaku «fucka» i macicy”. Wobec głośnej premiery „Wołynia” Piotr Zychowicz pisze o prawdziwych ukraińskich bohaterach, czyli tych, którzy nieśli Polakom ratunek. W dodatku przeczytać możemy m.in. o egzorcystach. 


W Sieci

14691116_1138860426196566_4521333218478909471_nW najnowszym numerze czasopisma tematem numer jeden jest obszerna rozmowa braci Karnowskich z Andrzejem Dudą. Prezydent podsumowuje rok pracy rządu Beaty Szydło. Bez ogródek mówi o poprzednim koalicyjnym rządzie PO-PSL. Ponadto Prezydent mówi o atakach na swoją żonę, Trybunale Konstytucyjnym, Czarnym Proteście oraz relacjach z PiS i Jarosławem Kaczyńskim. W piśmie znaleźć możemy też tekst o filmie Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń” oraz o kontrowersjach, które wywołuje na Ukrainie. Warto też zajrzeć do tekstu o Wielkiej Pokucie.

Polityka

converterPodobnie jak w poprzednich tytułach również „Polityka” zajmuje się podsumowaniem rocznej działalności rządu Beaty Szydło. Gazeta analizuje też stosunki Polski z Francją oraz ich prawdopodobne oziębienie po decyzji Antoniego Macierewicza. W numerze możemy również znaleźć ciekawą rozmowę z Elżbietą Janicką i Tomaszem Żakowskim o tym, jak mówić o Żydach. Ponadto dziennikarze „Polityki” przeprowadzili wywiad z prawosławnym patriarchą Filaretem o stosunkach polsko-ukraińsko-rosyjskich. Dział historia zachęca do przeczytania artykułu o rewolucji węgierskiej z 1956 roku.

fot.Filip Bramorski/flickr.com

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze