fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Biała Polska? Raczej kolorowa i mówiąca różnymi językami – twierdzą cudzoziemcy, którzy osiedlają się nad Wisłą. Każdego roku są ich setki tysięcy. Kiedy zaczniemy ich zauważać?” – pyta w swoim tekście na łamach „Newsweeka” Dawid Karpiuk. „Jeśli nie stworzymy sensownej ścieżki dla imigrantów, żeby zalegalizowali swój pobyt, zintegrowali się i mieli jasną drogę do obywatelstwa, to z dużym prawdopodobieństwem czeka nas katastrofa” – uważa z kolei Wojciech Cieśla.

Wprost

„Kilka lat temu rozmawiałem z dwoma polskimi księżmi, którzy pracują za granicą. Zastanawiając się nad sytuacją Kościoła w Polsce, doszliśmy do wspólnego wniosku, że jednym z naszych największych problemów jest to, że tkwi on w ogromnym kryzysie, ale mało kto odważa się o tym głośno mówić. Jeden z nich powiedział jeszcze mocniej: »W Polsce mamy wielki kryzys wiary, ale boimy się o tym mówić, bo nie chcemy się przyznać, że coś jest nie tak z naszym katolicyzmem, wstydzimy się stanięcia w prawdzie, a przecież to warunek konieczny nawrócenia i rozwoju«” – pisze na łamach tygodnika „Wprost” Piotr Żyłka.

Do Rzeczy

„W tym, co pisze Tokarczuk, nie-Polacy są ważniejsi od Polaków, niekatolicy od katolików, a zwierzęta od ludzi” – uważa publicysta „Do Rzeczy” Krzysztof Masłoń. „Komisja Europejska wniosła przeciw Polsce kolejną skargę do Luksemburga. Tym razem chodzi o rzekomo upolityczniony system dyscyplinowania sędziów, który wprowadził polski rząd” – czytamy za to w tekście Pawła Lisickiego.

Polityka

W najnowszej „Polityce” przeczytamy o zamknięciu fundacji pomagającej w Polsce uchodźcom. Nie funkcjonuje już od października, ale ludzie wciąż przychodzą do jej siedziby, bo przyzwyczaili się, że mogą tutaj otrzymać wsparcie. „Fundacja Refugee.pl właśnie zakończyła działalność. Próbowała pomagać uchodźcom i imigrantom. Szybko okazało się, że aby przetrwać w Polsce, sama potrzebuje pomocy” – pisze Marta Mazuś.

Sieci

W artykule „Rok Trzaskowskiego” Konrad Kołodziejski komentuje rządy Rafała Trzaskowskiego. „Kiedyś Agnieszka Holland wzdychała, że chciałaby, aby w Polsce było znów tak, jak było. Ależ proszę bardzo, w rządzonej przez Rafała Trzaskowskiego Warszawie można się dziś poczuć jak w samym środku rządów Donalda Tuska. Stolica jest rozszarpywana przez różne grupy i tylko od ich siły zależy, czyje interesy zostaną zaspokojone. Władze nie mają żadnej wizji i potrafią jedynie administrować miastem, a sam prezydent nie jest jego gospodarzem, lecz kimś na kształt partyjnego namiestnika, którego podstawowym zadaniem jest obrona stołecznej twierdzy przed zakusami pisowskiego wroga” – czytamy w tygodniku „Sieci”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze