fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Nie traktowaliśmy Putina na serio. Widzieliśmy w nim kogoś w rodzaju zbuntowanego nastolatka, jak to ujął Obama. Nie rozumieliśmy, że gdy Putin mówi, że chce zniszczyć Zachód, naprawdę ma to na myśli” – mówi Anne Applebaum w rozmowie z Maciejem Nowickim opublikowanej na łamach „Nwsweeka”. „Na Zachodzie bez rosyjskiej ropy i gazu będzie drożej i może być chłodniej w mieszkaniach, ale to Rosję bez unijnych pieniędzy i technologii czeka recesja, inflacja i bezrobocie” – o kosztach prowadzonej przez Putina wojny pisze Radosław Omachel.

Wprost

„Nawet jeśli rosyjskie czołgi zrobią swoje, to i tak Władimir Putin jest w Europie skończony. Kto zaryzykuje podanie ręki dyktatorowi, który wskoczył w buty Adolfa Hitlera?” – pisze Jakub Mielnik w najnowszym numerze internetowego tygodnika „Wprost”. „Rosja rozpoczęła niewypowiedzianą, choć zapowiadaną wojnę przeciwko Ukrainie. Wypełnia się scenariusz Władimira Putina. Lecz Ukraina wojnę z Rosją przegrała, zanim się ona zaczęła. A Putin na tym kraju nie poprzestanie. To droga do zmiany układu sił w świecie, za który zapłaci nasza europejska cywilizacja” – uważa gen. Waldemar Skrzypczak.

Do Rzeczy

„Odejście od uniwersalnej postępowej retoryki, której używał Związek Sowiecki na rzecz mitologii słowiańszczyzny i prawosławia, ogranicza skalę skuteczności propagandy Putina. Nie znaczy to jednak, że jego ideologia jest mniej niebezpieczna” – ostrzega Piotr Semka na łamach „Do Rzeczy” w tekście „Władimir Oswoboditiel, czyli historiozofia agresji”.

Polityka

„Wyrok TSUE akceptujący mechanizm „pieniądze za praworządność” może być punktem zwrotnym. Tu już nie chodzi tylko o unijne fundusze. Może się stać i tak, że wymiar sprawiedliwości w Polsce zaczną sprawować organy międzynarodowe” – pisze Ewa Siedlecka w „Polityce”. Paweł Walewski zastanawia się z kolei, czy pandemia dobiegła już końca. Ze wszystkich fal pandemii, jakie przetoczyły się przez Polskę w ciągu ostatnich dwóch lat, omikron sprawił największą niespodziankę. Wielu szykowało się na dużo silniejsze uderzenie, które miało spowodować „armagedon” i „tsunami”, ale choć jeszcze przez jakiś czas liczba zgonów może się utrzymywać na dość wysokim poziomie (śmiertelne ofiary covid pojawiają się w statystykach zazwyczaj po dwóch–trzech tygodniach hospitalizacji), to minister zdrowia Adam Niedzielski już zakomunikował: „Apogeum piątej fali mamy za sobą”.

Sieci

W specjalnym wydaniu tygodnika „Sieci” eksperci, dziennikarze starają się wyjaśnić, dlaczego Putin podpala sąsiadów i świat, jak i czym bronią się Ukraińcy, czy Polska może czuć się bezpiecznie i ile mamy czasu na wzmocnienie armii. Czy wojna na Ukrainie może przerodzić się konflikt z wszystkimi państwami NATO? W artykule „Plan Putina” Marek Budzisz analizuje, jak zachowuje się Rosja i na czym najbardziej zależy jej przywódcy. Podkreśla, że jak wynika z przemówienia Putina, realizuje się ponury scenariusz dla Ukrainy. „Kraj ma mieć status neutralny, co w rosyjskim myśleniu raczej oznacza, że nie wejdzie bez zgody Moskwy do żadnego bloku wojskowego ani nie będzie miał liczącej się armii, a także ma zostać przeprowadzona „denazyfikacja”, co należy rozumieć w kategoriach zmiany rządu w Kijowie. Stąd rosyjskie natarcie, które rozpoczęło się po wystąpieniu Putina, ma na celu okrążenie i być może zdobycie ukraińskiej stolicy” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze