fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W „Newsweeku” przewidywania dotyczące najbliższej przyszłości politycznej w Polsce. „Działania prowadzące do uzyskania stałej przewagi nad przeciwnikami politycznymi zostaną przeprowadzone już na etapie przedwyborczym. Rządzący dokonają tego przy wykorzystaniu metod, które w demokracji nie powinny być używane” – mówi Adam Bodnar, były rzecznik praw obywatelskich, z którym rozmawia Aleksandra Pawlicka.

Wprost

„Patriarcha Cyryl, wbrew powszechnej opinii, nie wypowiada się tylko na tematy wojny w Ukrainie, ale także postuluje głęboką reformę życia politycznego i społecznego w Rosji. Jego postulaty mają niewielką siłę rażenia i w istocie Rosji nie zmieniają, ale warto wiedzieć, co naprawdę myśli (a przynajmniej mówi) Cyryl” – pisze Tomasz Terlikowski na łamach tygodnika „Wprost”.

Do Rzeczy

„W piątek 20 maja 2022 r. w Sądzie Rejonowym w Kolonii w sali numer 142 miał miejsce proces przeciwko prof. Dariuszowi Oko, teologowi z Krakowa, i redaktorowi naczelnemu pisma „Theologisches”, prof. Johannesowi Stöhrowi, niemieckiemu duchownemu” – czytamy w tygodniku „Do Rzeczy”. „Według niemieckiego sądu polski kapłan oraz profesor teologii są winni „podżegania do przemocy”. Mają zapłacić wysokie grzywny” – pisze Jan Bogatko.

Polityka

„Największy kryzys w historii Sri Lanki: gospodarka rozsypała się jak domek z kart. To sygnał ostrzegawczy dla całego regionu, dręczonego inflacją i brakiem żywności” – pisze w „Polityce” Paulina Wilk. „Hiszpańskie czereśnie staniały – na warszawskich bazarach za kilogram płaci się już 79 zł; jeszcze niedawno były po 260 zł, chociaż na giełdzie w Broniszach sklepikarze płacili za nie 60–90 zł. Bez hiszpańskich czereśni da się żyć, można jeść polskie truskawki. Egipt uznał, że da się żyć bez polskich jabłek. W portach stoją setki nierozładowanych kontenerów owoców, ponieważ importerzy nie mają czym zapłacić. Egipski bank centralny blokuje wymianę lokalnej waluty na dewizy, żeby wystarczyło ich na zakup drogiego zboża, bez którego żyć się nie da” – czytamy z kolei w tekście Joanny Solskiej.

Sieci

Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Jakub Augustyn Maciejewski rozmawia z polskim ochotnikiem, który w Donbasie ramię w ramię z Ukraińcami broni ich kraju. Nie strzela jednak do Rosjan. Przyucza do strzelania innych, akurat tych, którzy wykonują specjalne zadania na froncie. „Mężczyzna z jednej strony zapewnia, że w sumie nie robi nic wielkiego, ale gdy pokazuje na mapie trasę z wcześniejszych kilku godzin, widać już, że to gruba sprawa. Jechał ze swoimi chłopakami przez piekło rosyjskiej ofensywy i przez wioski, o które trwała walka” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze