fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Bez względu na religijny wymiar Świąt Wielkanocnych w polskiej tradycji jest to czas radości i nadziei, wytchnienia i odpoczynku, spotkań z bliskimi i oderwania się, chociaż na chwilę, od szarej politycznej codzienności” – pisze Tomasz Sekielski. „Taka świąteczna przerwa jest tym bardziej potrzebna, że żyjemy w czasach, w których coraz trudniej o optymizm i nadzieję. Wojna, inflacja, recesja, drożyzna, afery, skandale, kłamstwa, manipulacje władzy – to wszystko może przytłaczać, ale jak pisał Ernest Hemingway: głupio nie mieć nadziei” – czytamy w „Newsweeku”.

Wprost

W najnowszym wydaniu tygodnika „Wprost” Tomasz Terlikowski zwraca uwagę, że prawda o Janie Pawle II jest skomplikowana, ale przez to jest ciekawsza od stworzonego mitu nieomylnego herosa. „Jan Paweł II zmienił Polskę, dał niezwykły dynamizm polskiemu Kościołowi, przyczynił się do upadku komunizmu, przeprowadził głęboką rewolucję w kwestiach teologicznych, a jednocześnie mylił się w wielu kwestiach, popełniał błędy i niekiedy nie dostrzegał stojących przed Kościołem potężnych wyzwań. Między dwoma elementami tego zdania nie ma sprzeczności” – pisze publicysta.

Do Rzeczy

Tygodnik „Do Rzeczy” podejmuje się „śledztwa” w sprawie Łazarza. To temat z okładki, które podejmuje Paweł Lisicki. „W Ewangelii Jana wskrzeszenie Łazarza to swego rodzaju punkt kulminacyjny. To ostatni wielki znak, który uczynił Jezus. To zapowiedź ostatecznego zmartwychwstania. Ale to także wydarzenie, które uruchamia fatalny mechanizm: pobudza strach władz żydowskich i wywołuje decyzję o usunięciu znienawidzonego Nazarejczyka. Wskrzeszając Łazarza, Jezus – pokazuje ewangelista – przypieczętował własną śmierć na krzyżu i jednocześnie otworzył bramę do Zmartwychwstania” – czytamy.

Polityka

Czy opozycja w najbliższych wyborach parlamentarnych utworzy wspólną listę? To temat, który powraca jak bumerang. Wiele wskazuje na to, że temat jest jeszcze otwarty. „Doniesienia o śmierci wspólnej listy opozycji okazały się przesadzone. Temat właśnie powrócił, choć najbardziej palącą dziś kwestią jest nie to, czy się jednoczyć, ale jak?” – pisze w „Polityce” Rafał Kalukin.

Sieci

„Amerykańscy i hiszpańscy naukowcy uważają, że istnieje związek między relikwią z Turynu a płótnem czczonym jako Święty Obrus z wieczerzy paschalnej odprawionej w Jerozolimie przez Jezusa z Nazaretu” – czytamy na łamach najnowszego wydania tygodnika „Sieci”. „Inicjatorem najważniejszych badań Całunu Turyńskiego w historii był dr John Jackson, wykładowca fizyki teoretycznej w Akademii Sił Powietrznych USA w Kolorado”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze