Przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
„Newsweek” w tym tygodniu podejmuje temat granicy polsko-białoruskiej i kwestii migracji. „Na początku myśleli, że kryzys na granicy skończy się po paru miesiącach. Potem mieli nadzieję, że zbudowany za ponad półtora miliarda złotych mur coś zmieni. Nie zmienił. Teraz władza znowu każe im się bać” – czytamy. Tygodnik pisze też o klasie średniej – co jej przedstawiciele uznają za prestiżowe i uważają, ze warto posiadać dana rzecz? To zależy, bo klasa średnia jest mocno zróżnicowana. „Karolina wynajęła w Zakopanem apartament z ekspresem kapsułkowym. Przyjechała na miejsce, ale w kuchni nie było ani jednej kapsułki. Postanowiła je więc kupić. – Pół dnia chodziłam po mieście i się nie udało. W kilku miejscach usłyszałam, że kapsułek w całym Zakopanem nie dostanę i mogę je ściągnąć przez internet – opowiada trzydziestolatka. Gdy drugi raz wybierała się w Tatry, znowu przeglądała w internecie oferty zakopiańskich mieszkań. Na zdjęciach często były urządzenie parzące kawę z kapsułek. Przyznaje, że takie zdjęcia jakoś po cichu szepczą – to jest to, rezerwuj” – czytamy. Co nam daje synestezja, czyli pomieszanie zmysłów? „Łączenie różnych wrażeń zmysłowych pomaga w nauce. Badacze testują metody, które pozwalają rozwinąć tę umiejętność. Pierwsze próby wypadły pomyślnie” – czytamy w „Newsweeku”. W numerze znajdziemy też wywiad z Johnem Goodmanem, aktorem znanym z filmów „Big Lebowski” czy „Flinstonowie”. „Ludzie cytują mi fragment dialogów moich postaci i w pewnym momencie zawieszają głos, licząc, że dokończę jakąś swoją kwestią. A ja nie pamiętam!” – opowiada amerykański aktor.
Wprost
„Wprost” na swoich łamach publikuje rozmowę z byłym prezydentem Lechem Wałęsą. „Jeśli będą poniżać ludzi, nie słuchać narodu – to się skończy wojną domową. PiS zmusi Polaków do wyjścia na ulicę. Będziemy tak bezradni jako społeczeństwo, że nie pozostanie nic innego, niż chwycić za bruk” – mówi rozmówca tygodnika. Rozmówczynią tego numeru „Wprost” jest też aktorka Gabriela Muskała. „Tak się o nas mówi czasami, prawda? Pogardliwie. Aktorzyny, błazny, komedianci, pajace. Ludzie, którzy nie mają pojęcia o tym zawodzie, miewają przekonanie, że to takie niepoważne i mało odpowiedzialne zajęcie. Nigdy nie zapomnę, jak, jako debiutująca aktorka, stojąc „na ostatnich nogach” po sześciu godzinach grania tytułowej roli w musicalu „Ania z Zielonego Wzgórza”, usłyszałam od nauczycielki, która przyszła z dziećmi do teatru: „Wy to macie fajnie, potańczycie, pośpiewacie, powygłupiacie się i do kasy”. Pamiętam to, choć minęło trzydzieści lat” – opowiada artystka. „Chorwacja ma problem. Jest uwięziona w turystycznym schemacie, w złotej klatce „małego kraju na wielkie wakacje” – mówi też na łamach „Wprost”Aleksandra Wojtaszek, bałkanistka.
Do Rzeczy
„Do Rzeczy” pisze w tym tygodniu o pojedynku miliarderów – Elona Muska i Marka Zuckerberga. „Threads. Tak nazywa się nowa aplikacja ze stajni Instagrama mająca stać się pierwszym bardzo poważnym konkurentem dla serwisu należącego do Elona Muska. Czy rzeczywiście Zuckerberg wprowadził na rynek „zabójcę Twittera”?” – pyta redakcja. Poza tym przeczytamy też o tym, kto zniszczył polski przemysł motocyklowy. w tym temacie rozmówcą pisma jest Andrzej S. Połosak, autor książki pt. „Polish Way of Ride. Zarys historii produkcji motocykli nad Wisłą”. Motocykle nad Wisła przestały powstawać w latach 80. XX wieku. „Na przełomie lat 60. i 70. we wszystkich naszych fabrykach produkowano ok. 300 tys. jednośladów rocznie. Pomimo tego polski przemysł motocyklowy został stopniowo doprowadzony do upadku poprzez decyzje polityczno-administracyjne. Gospodarka była prawie całkowicie kontrolowana na centralnym szczeblu administracyjnym. „Mała stabilizacja” to także powolny, choć konsekwentny czas bogacenia się społeczeństwa” – mówi rozmówca „Do Rzeczy”.
Polityka
„Polityka” pisze w tym tygodniu o kociej grypie. Czy choroba ta może być groźna także dla ludzi? „Koty umierają na ptasią grypę, a państwowe służby weterynaryjne udają, że nic takiego się nie dzieje. O co chodzi? Jak zwykle – o pieniądze. I to duże” – czytamy. Znajdziemy też artykuł o turystyce ekstremalnej: „Na wyprawę w głębiny oceanu, żeby zobaczyć wrak „Titanica”, była kolejka, bilety na loty w kosmos już wyprzedane, coraz tłoczniej jest na Evereście, sporo osób chce zobaczyć wojnę w Ukrainie czy usłyszeć na własne uszy licznik Gigera w Czarnobylu – popyt na ekstrawrażenia rośnie, i to bez względu na zasobność portfela”. Tygodnik pyta też o to, jacy jesteśmy po ośmiu latach rządów Zjednoczonej Prawicy. „Jakim społeczeństwem jesteśmy po ośmiu latach rządów tzw. zjednoczonej prawicy? Podzielonym, ale nie tylko według sympatii politycznych. To również segmentacja w sensie psychologicznym, mentalnym, niekiedy tak głęboka, że Polska przypomina dom z zaryglowanymi pokojami i coraz skromniejszą przestrzenią wspólną” – czytamy. W „Polityce” przeczytamy też o Wisławie Szymborskiej, to z okazji 100-lecia urodzin noblistki. Redakcja zastanawia się też, czy dla dobra planety jesteśmy w stanie obniżyć poziom swojego życia.
Sieci
Na łamach tygodnika „Sieci” znajdziemy artykuł pt. „Tożsamość i nienawiść”, w którym Aleksandra Rybińska analizuje bilans tragicznych w skutkach zamieszek na terenie Francji. „Według „Le Figaro”, który powołuje się na dane największej federacji pracodawców MEDEF, szkody w sektorze prywatnym mogą wynieść nawet 1 mld euro. Ubezpieczyciele mówią o 280 mln euro w oparciu o pierwsze wnioski o odszkodowanie, których wpłynęło już prawie 6 tys. A to dopiero początek. Do tego dochodzą zniszczenia w sektorze publicznym. W całym kraju podpalono ponad 1 tys. obiektów publicznych – biblioteki, merostwa, szkoły, tramwaje oraz stacje metra. W sumie odnotowano przez ten tydzień ponad 12 tys. pożarów. Ponad 800 policjantów zostało rannych. Koszt odbudowy przekroczy według francuskiego rządu 250 mln euro. Na domiar złego tysiące turystów anulowało swoje rezerwacje hotelowe w całym kraju. Skutki gospodarcze zamieszek zapewne więc przewyższą znacznie te sprzed 18 lat” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |