fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Rozróżnianie dźwięków mowy i nauka języka rozpoczyna się już w okresie prenatalnym. Trzeba mówić do swoich dzieci, jeszcze zanim się urodzą” – pisze Dorota Romanowska. „Świeżo upieczeni rodzice są zawsze zachwyceni, gdy ich potomstwo w końcu wypowiada pierwsze słowa. Dzieje się to zazwyczaj wtedy, gdy dziecko ma od 12 do 18 miesięcy. Jednak obszary mózgu rozpoznające i przetwarzające dźwięki mowy zaczynają specjalizować się na znacznie wcześniejszym etapie, jeszcze w łonie mamy. A za przełomowy moment w życiu nienarodzonego dziecka uważa się 18. tydzień” – czytamy.

Wprost

W najnowszym wydaniu tygodnika „Wprost” przeczytamy o stosunku papieża Franciszka do sztucznej inteligencji, która znajduje się w coraz powszechniejszym użyciu. „Sztuczną inteligencją, szansami i zagrożeniami z nią związanymi zajął się papież w orędziu na Światowy Dzień Pokoju. Franciszek wzywa do zachowania ostrożności w badaniach nad nowymi technologiami i przypomina, że nie zawsze muszą mieć one znaczenie pozytywne” – pisze Tomasz Terlikowski.

Do Rzeczy

„Papież Franciszek wprowadził do Kościoła błogosławienie par homoseksualnych. Na jego polecenie prefekt Dykasterii Nauki Wiary kard. Victor Manuel Fernández opublikował dokument wysokiej rangi, który przewiduje taką możliwość” – pisze na łamach „Do Rzeczy” Paweł Chmielewski. „Środowiska LGBT są zachwycone, a progejowscy księża już błogosławią gejów. Ponadto narasta bezprecedensowy opór. Kilka episkopatów i dziesiątki indywidualnych biskupów odrzuciły papieskie rozstrzygnięcia, zakazując błogosławienia par jednopłciowych. Zakaz ogłosili również Polacy” – czytamy.

Polityka

W najnowszym numerze „Polityki” przeczytamy o związkach partnerskich. Czy w najbliższym czeka nas zmiana prawa w tym zakresie? „Dla nowej władzy pod wodzą Donalda Tuska związki partnerskie będą testem politycznej intencji i mocy. A wyborcy od początku mówią: „sprawdzam” i bardzo uważnie słuchają, kto się jasno deklaruje, a kto kluczy. Za rządów PiS opozycja demokratyczna wzywała do poszanowania wyroków europejskich trybunałów, teraz musi wykazać, że gołosłowna nie jest. Związki partnerskie to być może pierwszy taki ewidentny pretekst” – piszą Agata Szczerbiak i Aleksandra Żelazińska.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze