fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W „Newsweeku” przeczytamy reportaż poświęcony hazardowi. „Kiedy ojciec wygrywał w kasynie, był najlepszym ojcem świata. A potem przegrywał i się zmieniał. Monika dopiero po latach poznała prawdę o swojej rodzinie. To było chyba tuż przed świętami. Monika ma osiem, a może dziewięć lat. Ojciec wraca późno, w nowym kożuchu, na którym roztapia się śnieg. Z niezapalonym cygarem w ustach. Z najpiękniejszym uśmiechem świata. – A ty nie śpisz, urwisie? – wita Monikę w przedpokoju. – To chodź no do kuchni – mówi. I kładzie na stole świąteczny kalendarz z czekoladkami. I cukierki, i chyba nawet pomarańcze. Monika siada na taborecie, patrzy na ojca i jego szczęście to jest jej szczęście” – czytamy. W numerze także o mediach publicznych w USA. „Określanie TVP mianem telewizji publicznej raziłoby Amerykanów znacznie wcześniej, nim PiS zrobiło z niej tak zwaną szczujnię. W USA bowiem politycy mają na media prawdziwie publiczne wpływ niemal zerowy. Publiczna Służba Nadawcza (Public Broadcasting Service), czyli, mówiąc po ludzku, sieć telewizyjna PBS, regularnie wygrywa rankingi najbardziej obiektywnych źródeł informacji lub zajmuje w nich poczesne miejsce tuż za agencjami Associated Press i Reutera” – czytamy. Poza tym w wydaniu również materiał o reżyserze Yorgosie Lanthimosie, którego film „Biedne istoty” można oglądać w kinach. ” – Dziwi mnie, że seks jest dla nas takim tabu – mówi grecki reżyser Yorgos Lanthimos. A miłosne zbliżenia pokazuje na ekranie w sposób śmiały i często dziwny” – pisze „Newsweek”.

Wprost

O tym, że „abdykacja nie jest w stylu Franciszka” pisze na łamach „Wprost” Tomasz Terlikowski. „Każdy papież – co jasno pokazał Benedykt XVI – może ustąpić. Ale to nie oznacza, że każdy ustąpi. I z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że Franciszek tego nie zrobi” – czytamy. Redakcja rozmawia też z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, który mówi: „Tusk jest w formie człowieka, który zmartwychwstał. A Jarosław Kaczyński ma poczucie porażki, oddania władzy i upływającego czasu”. W numerze znajdziemy też rozmowę z Wojciechem Filemonowiczem, ekspertem ds. bezpieczeństwa w ruchu drogowym. „Najważniejsze, żeby do kodeksu karnego jako przestępstwa zagrożone karą więzienia i konfiskatą samochodu dopisać brawurową jazdę i rajdy samochodowe” – czytamy.

Do Rzeczy

W kulturalnym dziale „Do rzeczy” znajdziemy artykuł o „pocztówkach z zaginionego świata”, czyli o wystawie, którą można oglądać teraz w Krakowie. „Łukasz Czarnecki II Ekspozycja „Hiroshige 2023. Z kolekcji Feliksa »Mangghi« Jasieńskiego” w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha prezentuje dzieła jednego z najwybitniejszych twórców japońskiego drzeworytu ukiyo-e Utagawy Hiroshige. Jego prace są niczym pocztówki wysłane z podróży po odległej i pięknej krainie, którą bezpowrotnie zatopił nurt nieubłaganego czasu” – czytamy. Znajdziemy też materiał o królowej Małgorzacie II, która niedawno ogłosiła swoją abdykację. „Duńska królowa Małgorzata II w niedzielę 14 stycznia ostatni raz wystąpiła w roli monarchini. Tego dnia złoconą królewską karocą przejechała ulicami Kopenhagi do pałacu Christiansborg, siedziby parlamentu, gdzie na posiedzeniu Rady Państwa podpisała akt abdykacji. Wróciła limuzyną. Jej najstarszy syn, który z tą chwilą stał się Fryderykiem X, odwrotnie: jako książę udał się do pałacu samochodem, wrócił zaś karocą, już jako król” – czytamy. I dalej: „W przeciwieństwie do pełnych rozmachu niedawnych uroczystości koronacyjnych Karola III w Londynie ceremonia w Kopenhadze była prosta i skromna. Jej punktem kulminacyjnym było ogłoszenie przez premier Mette Frederiksen z balkonu pałacu Christiansborg, że od tej chwili królem Danii jest Fryderyk X. On sam krótko powiedział – nie ukrywając wzruszenia, co nie uszło uwadze obserwatorów – że „pragnie być królem, który jednoczy” i że „to zadanie przyjmuje z dumą, szacunkiem i radością”.

Polityka

„Polityka” zauważa, że do łask zaczynają wracać zapomniane rzemiosła. „Koronkarstwo, rusznikarstwo, snycerstwo. Tak, zapomniane rzemiosła wracają do łask” – czytamy na początku tekstu. A dalej: „Chętnych było niemal 300 osób, ale miejsc starczyło tylko dla 30. Drugie tyle to wolni słuchacze – przychodzą, chociaż wiedzą, że nie dostaną na koniec żadnego certyfikatu. Jest tu inżynier, stolarz oraz programistka, są emerytki, pracownice banków i biur nieruchomości. Niby istnieją w Polsce szkoły branżowe, dawne zawodówki, ale tam dla młodych niepełnoletnich oferta nauczanych profesji jest ograniczona, a przy tym dość standardowa i przewidywalna: murarz-tynkarz, fryzjer, elektryk, lakiernik, cukiernik. A czy ktoś jeszcze wie, czym się zajmuje rusznikarz?”. Czy możliwa jest darmowa komunikacja miejska? Redakcja szuka odpowiedzi na to pytanie. „Krótko przed wyborami samorządowymi kolejne gminy wprowadzają u siebie bezpłatną komunikację miejską. To ma być dobre dla mieszkańców i dla środowiska. Eksperci mówią, że będzie złe” – czytamy. „Polityka” zastanawia się też nad tym, jak przywrócić normalność w polskiej kulturze. „Musimy sprawić, by zadowolony był i świat kultury, i odbiorcy. By instytucje były nie tylko państwowe czy narodowe, ale głównie „społeczne” – mówi Hanna Wróblewska, była szefowa Zachęty, dyrektorka ministerialnego Departamentu Narodowych Instytucji Kultury.

Sieci

W tygodniku „Sieci” przeczytamy o trwającej w USA kampanii wyborczej i o Donaldzie Trumpie – jednym z kandydatów na kolejnego prezydenta USA. Autorka tekstu relacjonuje, że pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych na przemówienie Trumpa w Indianoli w stanie Iowa dotarły tłumy.” W niewielkim, nieco ponad 3-mln stanie na środkowym zachodzie USA, republikanie rozpoczęli sezon głosowań, które wyłonią ich nominata do pojedynku z Joe Bidenem w listopadowych wyborach prezydenckich. Od lat 70. XX w. Iowa jest punktem startowym wyścigu prezydenckiego. […] Sondaże jednogłośnie mówiły o zwycięstwie Trumpa, a tłumy w Indianoli były jasną wskazówką, kto jest ulubieńcem miejscowych zwolenników republikanów. Były prezydent zdobył 52 proc. głosów i stał się tym samym pierwszym kandydatem w historii prawyborów w Iowa, który zdobył ich ponad połowę. Choć to dopiero początek kampanii, to jednak historia uczy, że bardzo często kandydat wybrany w tym stanie stawał się faktycznie kandydatem partii. Rybińska podkreśla, że… według „The American Conservative” przesłanie Trumpa na temat polityki zagranicznej, prawa i porządku oraz imigracji „naprawdę trafia do mas” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze