fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

– Patrząc na to, co się dzieje w polityce, domyślam się, że ci, którzy kłamią, tracą zdolność odróżniania prawdy od fałszu – mówi w rozmowie z „Newsweekiem” Bogdan de Barbaro, psychiatra i psychoterapeuta. Maciej Nowicki przedstawia z kolei bolesne wnioski po katastrofie w Genui. – Katastrofa w Genui pokazuje, że Włochy to kraj, który się sypie, a wszyscy szukają winnych nie tam, gdzie trzeba – czytamy.

Wprost

– Partie traktują tegoroczne wybory samorządowe jak pierwszą zmianę w sztafecie, która zakończy się w 2020 r. wyborami prezydenckimi. W sztafecie, jak wiadomo, nie ma mniej ważnych etapów. Dlatego opozycja zwiera szyki i w ten sposób chce pokonać rządzący PiS, Zjednoczona Prawica sięgnęła zaś po najpoważniejsze atuty, czyli pieniądze z budżetu i osobę premiera Mateusza Morawieckiego – pisze Eliza Olczyk.

Do Rzeczy

– Kanclerz Niemiec i prezydent Rosji będą wspólnie bronić gazociągu Nord Stream 2 przed Trumpem i Polakami – cieszy się Kreml. Jednocześnie Putin zarządził największe manewry wojskowe od końca zimnej wojny – zauważa Jacek Przybylski w tekście „Putina wraca do gry”. Ponadto znajdziemy komentarz Tomasza Terlikowskiego. – Trafna diagnoza rzeczywistości Kościoła, brak pomysłu na to, co dalej. Tak najkrócej można podsumować poglądy kard. Gerharda L. Müllera wyrażone w wywiadzie rzece „Chrystus jest zawsze nowoczesny”– stwierdza publicysta w tekście „Z perspektywy kardynała”.

Polityka

– Stęsknieni słońca szukaliśmy go podczas wakacyjnych podróży po świecie. Dziś, gdy mamy je w kraju, i to w nadmiarze, zaczynamy tęsknić za pogodą umiarkowaną i obliczalną. Zmienia się klimat, także dla branży turystycznej. Dokąd pojedziemy w przyszłym roku? – zastanawia się Adam Grzeszak. Przeczytamy również o sytuacji w Turcji. – Turecki kryzys to lekcja dla innych demokracji, jak słabe są rządy silnej ręki – podkreśla Łukasz Wójcik.

Sieci

W rozmowie z Michałem Karnowskim zatytułowanej „Opozycji mówię wprost: prezes Kaczyński jeszcze nieraz da wam w kość” Tomasz Poręba mówi o planach Prawa i Sprawiedliwości w związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi oraz o kluczowym zadaniu, jakie postawione zostało partii rządzącej. – Naszym podstawowym celem jest wygrać w jak największej liczbie sejmików, ale tak, by móc realnie tam rządzić, a nie być w opozycji, bo wszyscy się przeciw nam zjednoczą. Jeśli to się uda, zyskamy możliwość poprawy jakości rządzenia także w samorządach – czytamy w wywiadzie.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze