fot. cathopic.com

Przełomowe spotkanie szefów dyplomacji Watykanu i Chin

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Monachium doszło w piątek do przełomowego spotkania szefów dyplomacji Watykanu arcybiskupa Paula Richarda Gallaghera i Wanga Yi. Do tego ważnego wydarzenia na drodze do normalizacji stosunków doszło podczas 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC).

To pierwsze spotkanie dwustronne na tak wysokim szczeblu.

Watykański Sekretariat Stanu w komunikacie przekazanym dziennikarzom poinformował, że podczas rozmowy, przebiegającej w serdecznej atmosferze mówiono o kontaktach dwustronnych, które „rozwinęły się pozytywnie”. W szczególności zwrócono uwagę na znaczenie zawartego w 2018 roku tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską a Pekinem w sprawie mianowania biskupów w Chinach.

>>> Chiny: nowe przepisy ograniczą wolność religijną?

W oświadczeniu mowa jest także o woli kontynuowania dialogu instytucjonalnego, by „sprzyjać życiu Kościoła katolickiego i dobru narodu chińskiego”.

„Wyrażone zostało uznanie dla wysiłków, jakie są podejmowane, by zwalczyć epidemię koronawirusa, a także solidarność z dotkniętą nią ludnością” – głosi nota.

>>> Chiny: Misjonarze oblaci w Państwie Środka opisują sytuację w kraju

Jak podał Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej abp Gallagher i minister Yi wyrazili pragnienie zacieśnienia współpracy międzynarodowej w celu krzewienia współistnienia i pokoju na świecie.

„Wymieniono też poglądy na temat dialogu międzykulturowego i praw człowieka” – dodał Watykan.

Watykan i Chiny od ponad dziesięciu lat prowadzą rozmowy mające na celu uregulowanie wzajemnych relacji, które w przeszłości były wstrząsane przez kryzysy na tle mianowania bez zgody papieża biskupów przez podporządkowany władzom tzw. Kościół Patriotyczny. Wywoływało to zawsze ostre reakcje strony watykańskiej.

>>> Chiny: dzięki porozumieniu z Watykanem wyświęcono dwóch pierwszych biskupów

Pierwszym ważnym krokiem, podjętym w celu poprawy stosunków był list papieża Benedykta XVI do chińskich katolików, wystosowany w 2007 roku.

Zobacz także
Wasze komentarze