Fot. EpiskopatNews /flickr.com

Chiny: dzięki porozumieniu z Watykanem wyświęcono dwóch pierwszych biskupów

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Chinach wyświęcono dwóch pierwszych biskupów na mocy porozumienia podpisanego we wrześniu zeszłego roku między władzami w Pekinie a Stolicą Apostolską. Wiadomość o konsekracjach, które zamykają epokę sporów na tym tle, podał Watykan.

W środę dyrektor watykańskiego biura prasowego Matteo Bruni oświadczył, że konsekrowany został biskup Stefano Xu Hongwei z diecezji Hangzhou. Rzecznik wyjaśnił, że biskup otrzymał mandat papieski, a jego wyświęcenie odbyło się w ramach tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową, podpisanego w Pekinie 22 września zeszłego roku.

Pierwszym biskupem wyświęconym zgodnie z tą umową jest Antonio Yao Shun z diecezji Jining w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna w północnych Chinach. Ceremonia odbyła się w poniedziałek – ogłosił Watykan.

>>> Kościół made in China

Porozumienie między Stolicą Apostolską i rządem Chińskiej Republiki Ludowej dotyczy nominacji biskupów, co ma ogromne znaczenie dla życia Kościoła i tworzy warunki dla szerszej współpracy w perspektywie nawiązania pełnych relacji dyplomatycznych między Pekinem a Watykanem.

Wcześniej w Chinach wyświęcano biskupów bez zgody Watykanu, co było przedmiotem protestów i napięć.

Zobacz także
Wasze komentarze