fot. pixabay

10 faktów dziennikarskich, o których nie miałeś pojęcia

Myślisz, że prasa jest tylko papierowa, dziennik ukazuje się codziennie, a żeby być dziennikarzem trzeba ukończyć specjalne studia? Nic bardziej mylnego! Oto 10 faktów, które zmieni twoje postrzeganie dziennikarstwa. 

Prasa 

Wbrew pozorom prasa to nie tylko coś papierowego. Prasa to po prostu publikacje periodyczne, które ukazują się nie rzadziej niż raz do roku, a więc: dzienniki, czasopisma, serwisy agencyjne, programy radiowe i telewizyjne oraz same rozgłośnie czy też zespoły ludzi. 

Dziennik 

To chyba coś, co najbardziej zaskoczyło mnie na pierwszym roku studiów. Bo dziennik to przekaz za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu, ukazujący się częściej niż raz w tygodniu, a więc nie musi ukazywać się każdego dnia.  

fot. pixabay

Czasopismo 

No dobrze, jeśli więc dziennik nie musi ukazywać się codziennie, to czym jest czasopismo? To nic innego jak druk ukazujący się nie częściej niż raz w tygodniu. 

>>> 10 lat więzienia za podawanie fake newsów [KOMENTARZ]

Dziennikarz 

Aby być dziennikarzem, nie trzeba mieć ukończonych żadnych studiów w tym kierunku. Wystarczy pracować w redakcji lub z jej upoważnieniem. 

Redaktor 

A czym różni się dziennikarz od redaktora? Redaktor decyduje lub współdecyduje o publikacji materiałów prasowych. 

>>> Znany dziennikarz sportowy: trudno o lepszy miecz na szatana niż różaniec [ŚWIADECTWO]

Nazwisko 

Czy ciebie też zawsze ciekawiło to, że gdy jakaś znana osoba zostaje zatrzymana, to nagle w mediach przedstawiana jest np. jako Jan K. i nikt nie podaje jej nazwiska? Dzieje się tak, dlatego że według ustawy o prawie prasowym „nie wolno publikować w prasie wizerunku i innych danych osobowych osób, przeciwko którym toczy się postępowanie przygotowawcze lub sądowe”. 

fot. pixabay

Zaufanie publiczne 

Wbrew pozorom, dziennikarz nie jest zawodem zaufania publicznego. 

Udzielanie informacji 

Udzielać informacji prasie może każdy, a m. in. przedsiębiorcy są do tego obowiązani. Ponadto nikt nie może utrudniać prasie zbierania materiałów. 

Tajemnica dziennikarska 

Tajemnica dziennikarska nie dotyczy tylko samego dziennikarza, lecz także innych osób zatrudnionych w redakcjach. 

>>> Papież do dziennikarzy: Kościół was szanuje, wasza rola jest niezbędna

Odmowa 

Są sytuacje, w których dziennikarz może odmówić wykonania polecenia służbowego, jeżeli oczekuje się od niego publikacji, która łamie zasady rzetelności, obiektywizmu i staranności zawodowej. Może też nie zgodzić się na publikację swojego materiału prasowego, jeżeli wprowadzono do niego zmiany mające wpływ na jego sens. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze