3 sposoby na odnowienie kontaktu z samym sobą 

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Czujesz, że grunt pali ci się pod nogami? Widzisz, że nie panujesz nad swoim życiem? Masz rodzinę, przyjaciół, jednak coś wymyka ci się spod kontroli? To sygnał, aby zadbać o pewną bardzo ważną relację: relację ze samym sobą. 

Dobry kontakt z samym sobą jest istotny. Dzięki niemu jesteśmy w stanie poradzić sobie z otaczającymi nas problemami, ale także świadczyć lub uzyskiwać chociażby troskę, opiekę, uwagę czy uczucia. Właściwa relacja z samym sobą zapewnia także świadomość własnych emocji, motywów, a także intencji. Poprawia postępowanie i hamuje dokonywanie czynów, których później moglibyśmy żałować. 

Być może twój kontakt z sobą zanikł już dawno, lecz do tej pory nie zdawałeś sobie z tego sprawy. Na szczęście nadszedł ten moment, w którym przestajesz mijać się z sobą, a także z rzeczywistością. 

  1. Nie bujaj w obłokach 

Zbytnie fantazjowanie, a co gorsza opieranie na nim swojego oglądu rzeczywistości to jedna z aktywności, których należy najbardziej się wystrzegać. Ślepe podążanie za pewnymi utartymi wcześniej poglądami czy nawet ludowymi „mądrościami” bardzo ogranicza poznawcze zdolności człowieka, który w tej sytuacji nie tylko źle postrzega rzeczywistość, ale również samego siebie. Takie postępowanie prowadzi człowieka w kąt, gdzie zrzuca z siebie odpowiedzialność za pewne niepowodzenia czy negatywne sytuacje na inne czynniki takie jak rząd, bezrobocie, wychowanie, państwo itp. Przede wszystkim wiedz, że wszelkie wydarzenia dotyczą również ciebie. Otwórz się na nie, a na pewno takie postępowanie przełoży się na twoją osobistą relację z samym sobą. 

  1. Nie unikaj konfrontacji 

Staraj się stawiać czoła wszelkim przeciwnościom i zestawiać swoje poglądy ze sposobem myślenia innych. Dobrym rozwiązaniem jest rekonesans i ewentualna zmiana otoczenia. Mam na myśli nie zmianę miejsca przebywania, a raczej znajomych na bardziej wartościowych. Takich, z którymi będziesz miał okazję rozważać jakiekolwiek nurtujące cię zagadnienia. Wystrzegaj się niezwracania uwagi na ludzki ból i cierpienie. Bądź czuły i empatyczny. To, jak traktujesz innych, wpływa na twoje własne podejście do siebie. 

  1. Nie wystrzegaj się należytych wartości 

Należyte wartości to takie, które niosą za sobą pewną korzyć niekoniecznie dającą się wyrazić w liczbach. Mam tutaj na myśli przede wszystkim wartości chrześcijańskie. Postaraj się więc wyznaczyć jakiś azymut, na który będziesz podążać w swoim życiu. Pamiętaj, aby za wszelką cenę nie zbaczać z obranej ścieżki. 

 

 

Zobacz także
Wasze komentarze