frassati

Fot. wikipedia

5 powodów, dlaczego warto zaprzyjaźnić się z bł. Piotrem Jerzym Frassatim

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

4 lipca w Kościele obchodzimy wspomnienie „zwyczajnego świętego” – bł. Piotra Jerzego Frasattiego, który swoje krótkie życie poświęcił na pomoc ubogim potrzebującym. Właśnie z tego powodu św. Jan Paweł II nazwał go „człowiekiem ośmiu błogosławieństw”. Oto 5 powodów, dla których warto, aby bł. Piotr Jerzy stał się Twoim przyjacielem.

1. Był całkowicie bezinteresowny

Kiedy jego rówieśnicy zajmowali się myśleniem o realizacji własnych potrzeb i zainteresowań, bł. Piotr Jerzy zastanawiał się jak najsktueczniej nieść pomoc potrzebującym.  Kiedy jego stan, z uwagi na zakażenie polio, też był dramatyczny, nie zajał się sobą, a nieustannie wspierał swoją rodzinę, która podupadła po śmierci ukochanej babci.

>>> Piotr Jerzy Frassati. Błogosławiony, z którym na pewno chciałbyś się przyjaźnić 

2. Był niesamowicie aktywny

Wielu z rodziców zwraca uwagę, że ich dzieci spędzają za dużo czasu przed ekranami komputerów czy telefonów. Warto więc może wziąć przykład z bł. Piotra Jerzego, który zresztą tak jak św. Jan Paweł II, kochał góry i uwielbiał narciarstwo. Co więcej, sam zajmował się organizacją wycieczek na górskie szlaki. Jeśli nawet strome zbocza nie są dla Ciebie interesujące, powinieneś wiedzieć, że bł. Piotr Jerzy każdego dnia starał się wstawać jak najwcześniej, aby móc jak najbardziej skorzystać z nadchodzącego czasu.

frassati

Fot. wikipedia

3. Uśmiech nie schodził mu z twarzy

Bł. Piotr był znanym żartownisiem. Robił jednak psikusy w taki sposób, aby nigdy nie skrzywidzć innych osób. Kochał śmiać się z przyjaciółmi, rodziną, a nawet żartować z księżmi. Poprzez szerzenie radości pogłębiał przyjaźń i niósł przyjemność wszystkim go otaczającym.

4. Był wytrwały w postanowieniach

Wszystko za cokolwiek zabrał się bł. Piotr, robił z największą pasją i oddaniem. Postanowił nawet, że każdego dnia będzie przyjmował Komunię św., co z uwagi na inny czas trwania Eucharystycznego postu, nie było wówczas łatwym do zrealizowania. Bł. Frassati brał udział także w wielu pokojowych demontracjach stojących w obronie społecznej sprawiedliwości. Potrafił w pełni oddać się pomocy ubogim, a nawet bez zastanowienia oddać własne buty potrzebującemu.

>>> 10 ciekawostek o świętych [QUIZ] 

5. Nigdy nie obierał najłatwiejszej drogi do celu

Bardzo kuszącym jest iść po linii najmniejszego oporu. Bł. Piotr Jerzy jest jednak najlepszym przykładem, że wybranie bardziej wymagającej drogi do celu, niesie za sobą większe spełnienie i zadowolenie z podjęcia wyzwania. Idąc za głosem swojego serca, porzucił możliwość zarabiania w dochodowym biznesie swojego taty (właściciela popularnej gazety La Stampa) i zajął się pomocą najuboższym. Co więcej, szkolił się, aby zostać górnikiem – wierzył, że właśnie jeszcze bardziej może „służyć Chrystusowi pośród górników”.

 

Zobacz także
Wasze komentarze