fot. unsplash

6 bajek Disneya z chrześcijańskim przesłaniem

Czy oglądanie bajek na pewno jest dobrym sposobem na spędzanie czasu przez dzieci? Wokół tego tematu dzisiaj pojawia się coraz więcej dylematów. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo są bajki, które mogą naprawdę wiele nauczyć. Zapraszamy na przegląd kilku z nich. 

Gdzie jest Nemo? 

To bajka, której głównym wątkiem jest szukanie w oceanie rybki Nemo przez jej ojca Marlina. Nemo nie posłuchał swego taty i zignotował jego ostrzeżenia, samotnie odpłynął w morze. Podczas poszukiwań Marlin walczy ze swoimi najgorszymi lękami, wychodzi ze swojej strefy komfortu, stawia czoła rekinom, wielorybom, pelikanom, mewom, meduzom i potwornej rybce. Płynie przez nurt wschodniej Australii i jakby tego było mało, ma jako towarzyszkę Dory, miłą postać, która traci pamięć co 5 minut.  

Opowieść ta jest pełna dobrych lekcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dzieci zrozumieją, że nieposłuszeństwo niesie za sobą konsekwencje. Odkryją, że przebywanie samemu poza domem jest przytłaczające, że nic nie zastąpi miłości ojca lub matki. Z kolei rodzice po obejrzeniu bajki mogą zadać sobie pytanie: „Czy może jesteśmy jak Marlin, nadopiekuńczy ojciec, który nie pozwala swoim dzieciom nawet wyjrzeć przez okno ze strachu, że coś się wydarzy?”. 

Ostatnią lekcją płynącą z „Gdzie jest Nemo” jest bezwarunkowa miłość rodzicielska, która nie ustaje mimo nieposłuszeństwa dzieci i popełnianych przez nie błędów. Miłość tę można porównać do miłości Boga, który kocha każdego człowieka bez względu na jego niepowodzenia. 

>>> Mały Król Lew i jego wielkie wartości

Merida Waleczna 

To jeden z dość nietypowych filmów animowanych. Jego główna bohaterka – Merida – nie jest bowiem znaną z bajek typową księżniczką czekającą na wieży na swojego ukochanego. Merida, jak w tytule, jest po prostu waleczna, wie, czego chce i aby osiągnąć zamierzone przez siebie cele jest nawet gotowa zerwać z rodzinną tradycją wychodzenia za mąż w określonym wieku. 

Z drugiej strony ten film pokazuje, że całkowita wolność nie zawsze jest najlepsza. Merida postanawiasprzeciwić się rodzicom i podejmuje najbardziej nieudaną decyzję w swoim życiu  ucieka się do zaklęcia, które zmienia jej matkę w niedźwiedzia. Jest niebezpieczeństwo, że matka w tym „stanie” pozostanie na zawsze. Matka Meridy nie opuszcza jednak swojej rodziny. Wręcz przeciwnie  niemal natychmiast wybacza córce i razem wyruszają w największą podróż ich życia. Nie wyobrażają sobie, że połączy je to bardziej niż kiedykolwiek oraz pozwoli osiągnąć porozumienie. Pod koniec filmu obie przezwyciężają różnice, a królowa Elinor postanawia zerwać z absurdalnymi zwyczajami klanu, dając córce szansę na wolność. 

Dzięki tej bajce zarówno dzieci jak i rodzice mogą się nauczyć, że często najprostszym i najlepszym kluczem do porozumienia jest po prostu rozmowa i wspólne spędzanie czasu. Cechy, którymi odznacza się Merida są dobrym przykładem dla dziewczynek, bo przecież nie każda z nich musi marzyć o zostaniu księżniczką. Wręcz przeciwnie – mogą być, kim tylko chcą. 

Odlot 

Ten film może poruszyć nawet najtwardsze serca i chociaż najmocniejszy przekaz skierowany jest do dorosłych odbiorców, to „Odlot” jest wspaniałą historią do podzielenia się także z dziećmi. Pomijając smutek głównego bohatera, Carla Fredricksena, z powodu zaginięcia jego żony, film opowiada o Russellu, ośmiolatku, odkrywcy, który chce otrzymać odznakę „opieki nad osobami starszymi”. Nieustraszony dzieciak staje się udręką dla Carla, ale z czasem przyjaźń między dwoma bohaterami wzmacnia się do tego stopnia, że ​​stają się najlepszymi przyjaciółmi, wiek przestaje być przeszkodą w ich relacji. Carl, starszy, pełen goryczy mężczyzna odnajduje w Russellu radość i entuzjazm, które uważał za stracone. 

„Odlot” to film, który podkreśla trzy wartości: przyjaźń, służbę i zaangażowanie. Carl i Russell pokazują, że nigdy nie jest za późno, aby ponownie uwierzyć w miłość i radość. Nigdy nie jest też za wcześnie, aby rozpocząć zupełnie nowy rozdział w życiu. To także wspaniała historia ucząca dzieci i dorosłych, że przyjaźń może zacząć się w każdym wieku i że po każdej burzy wyjdzie słońce. 

>>> Dziś urodziny Kubusia Puchatka. Znałeś te ciekawostki o nim?

Toy Story 

Nie ma lepszego filmu, który zmusiłby nas do refleksji nad prawdziwym znaczeniem przyjaźni. Toy Story to film, który można polecić każdemu. Andy jest bowiem jak każdy z nas. Na początku jesteśmy młodzi i żądni przygód, kochamy nasze zabawki, wszędzie je ze sobą zabieramy, nawet na wycieczki; wymyślamy setki historii, w których grają główne role; przed Bożym Narodzeniem i urodzinami ekscytuje nas świadomość, że powiększymy swoją kolekcję o kolejne. Kiedy zabawki przestają nas interesować, zastępujemy je innymi zajęciami i okazuje się, że jest znacznie więcej interesujących rzeczy, a gdy osiągamy wiek dojrzewania, całkowicie o nich zapominamy i wkładamy je do pudełek. 

fot. unslash

W centrum tego filmu jest przyjaźń oraz wartości takie jak poświęcenie, zaangażowanie, wytrwałość, siła i miłość. Film ten stanowi też wspaniałą ilustrację pracy w grupie oraz dowód na to, że często lepiej działać w grupie niż samemu. „Toy story” uczy też szacunku do zabawek i dużej wrażliwości. 

Iniemamocni

To idealny film animowany do oglądania z dziećmi, ponieważ w przedstawionej w nim pięcioosobowej rodzinie niemal każdy może odnaleźć siebie. Do tego konflikty, które pojawiają się wśród bohaterów uczą, że wszystkie problemy rodzinne można rozwiązać, jeśli się tego bardzo chce. Ale „Iniemamocni” to także bajka, w której zostały zaprezentowane takie wartości jak wzajemny szacunek, zrozumienie, słuchanie się nawzajem i zaangażowanie w relacje rodzinne. Bo przecież rodzina ma wielką moc! 

>>> Lubię czasem pójść na mszę z udziałem dzieci. Dlaczego?

Mała Syrenka 

Syrenka zamieniona w dziewczynę, a zarazem niemowę, przystojny książę i zła ośmiornica. Czy ta bardzo bajkowa historia może czegoś nauczyć? Oczywiście! Przede wszystkim nadziei na lepsze jutro, poszanowania wartości oraz tego, że w każdej relacji najważniejsza jest więź, która łączy ludzi, a nie ich wygląd czy też bariery wynikające z niepełnosprawności. Ponadto „Mała Syrenka” to wspaniała opowieść o przyjaźni pomiędzy główną bohaterką a mewą Blagierem oraz o tym, że miłość i dobro mogą zawsze zwyciężyć.   

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze