6 dróg, by nauczyć się kochać

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Mówi się, że „w miłości trzeba mieć szczęście”, że „trzeba dobrze trafić”. Tymczasem miłość można i trzeba się uczyć. Jakie to cudowne, że nie trzeba liczyć na łut szczęścia, ale można się nauczyć kochać!

  1. Słuchaj

Pierwszym krokiem, by zbudować jakąkolwiek dobrą i zdrową relację jest słuchanie się nawzajem. Nie tylko słuchaniem wypowiadanych słów, bez przerywania i z szacunkiem. Ale może przede wszystkim słuchanie pragnień, marzeń, tęsknot czy radości drugiej osoby.

  1. Mów dobre rzeczy

I nie chodzi tutaj o tanie komplementy, ale o prawdziwe, dobre rzeczy, które dostrzegam w osobie. Mówienie dobrych rzeczy to także mówienie prawdy, nawet tej najtrudniejszej. Ale w taki sposób by druga osoba czuła naszą troskę a nie chęć dostosowania jej do naszych wyobrażeń.

  1. Dawaj bez skąpstwa

Kiedy już dzielisz się z kimś czasem, pasją, radością, smutkiem czy po prostu obecnością to nie rób kalkulacji. Nie oczekuj, że ktoś da ci tyle samo albo więcej. Bo zapewne da ci po prostu tyle ile może dać. Nie zgadzaj się na własny minimalizm, ale zaangażuj się całym sercem.

  1. Po prostu zaufaj

To bardzo trudne, zwłaszcza jeśli ktoś zawiódł nasze zaufanie. Ale ufność uwalnia nasze serce, nawet jeśli musi przeżyć zranienie, od podejrzliwości, a co za tym idzie od odcinania się od ludzi, izolowania.

  1. Przebaczaj

Warto pamiętać, że przebaczenie jest decyzją. Emocje, takie jak złość, niezgoda, żal, smutek mogą jeszcze trwać. Oznacza, że porzucam zemstę, co nie oznacza także, że powinno się rezygnować z wymierzenia kary czy sprawiedliwości. Przebaczenie uwalnia nasze serce od związania ze sprawcą, które ma miejsce, kiedy chcemy się mścić. Możemy uznać, że to zło się wydarzyło i jest częścią naszego życia, ale tylko częścią.

  1. Obiecuj i nie zapominaj

Pozwól, by inni mogli na ciebie liczyć. By wiedzieli, że twoje słowa mają pokrycie w czynie. Po prostu bądź wiarygodny.

Zobacz także
Wasze komentarze