W Agrigento na Sycylii znaleziono ruiny hellenistycznego teatru

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Dolinie Świątyń w Agrigento na Sycylii znaleziono pozostałości teatru z epoki hellenistycznej – ogłosili w piątek archeolodzy, którzy prowadzili wykopaliska w poszukiwaniu jego ruin. „To bardzo ważny dzień dla miasta” – podkreślają władze.

Teatr powstał w drugiej połowie III wieku przed naszą erą, w czasach, gdy miasto nosiło grecką nazwę Akragas. Półkolista struktura o średnicy 100 metrów zwrócona była w stronę morza – podali archeolodzy. Według ich wstępnych ustaleń teatr uległ zniszczeniu około III wieku naszej ery.

Pierwsze hipotezy o tym, że w słynnej antycznej Dolinie Świątyń znajdują się pozostałości teatru, postawiono około 100 lat temu. Ale kiedy w latach 20. i 30. minionego stulecia jego ruin poszukiwał brytyjski kapitan Alexander Hardcastle, nie znalazł żadnego śladu.

W kolejnych dekadach powracały dyskusje na temat istnienia w Agrigento sceny z czasów greckiego osadnictwa. Konkretne przypuszczenia i wskazówki pojawiły się we wrześniu tego roku na podstawie wstępnych prac.

Wkrótce potem rozpoczęto pełne wykopaliska, którym początkowo towarzyszyły wątpliwości i sceptycyzm. Przypominano podejmowane wcześniej próby, które nie przyniosły żadnych rezultatów.

„Jeszcze miesiąc temu nikt nie odważył się wymówić słowa: teatr. Dzisiaj możemy powiedzieć, że ta struktura to teatr i że to bardzo ważny dzień dla Agrigento” – ogłosił komisarz tamtejszego parku archeologicznego Bernardo Campo na konferencji prasowej.

„Wyobrażaliśmy sobie tam teatr i szukaliśmy go od dłuższego czasu, a od paru miesięcy mieliśmy nadzieję na to, że jesteśmy bliscy znaleziska” – powiedział burmistrz Agrigento Lillo Firetto. “Teraz – dodał – otrzymaliśmy potwierdzenie od archeologów, kilka tygodni po rozpoczęciu wykopalisk”. „Obszar archeologiczny Doliny Świątyń wzbogaci się o nowy, nadzwyczajny zabytek” – podkreślił Firetto.

W miejscu znaleziska archeolodzy wydobywają z ziemi także fragmenty masek teatralnych i muszli, z których robiono naszyjniki dla aktorów.

Prace wykopaliskowe będą kontynuowane – zapowiedziano.

Dolina Świątyń w całości wpisana jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Większość jej wspaniałych budowli w surowym stylu doryckim pochodzi z czasów największego rozkwitu miasta, będącego jednym z najważniejszych ośrodków nad Morzem Śródziemnym. O wyjątkowym charakterze miejsca decyduje stan zachowania i stylistyczna czystość zabytków, nieskalana późniejszymi dodatkami czy też przekształceniami.

Zobacz także
Wasze komentarze