Radio Rockserwis.fm – matecznik dźwięków niebanalnych

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Odkąd sięgam pamięcią, kocham radio. Doceniam rozgłośnie, w których szczególny nacisk kładzie się nie tylko na prezentowanie dobrej i ambitnej muzyki, ale także na wysoką kulturę, klimat, aurę i wagę słowną. Chciałbym zaprosić w niezwykłą podróż po muzycznych krainach za sprawą jedynego w swoim rodzaju internetowego radia – Rock Serwis Fm.

Ta szczególna rozgłośnia internetowa rozpoczęła nadawanie 6 grudnia 2014 roku. Jej założycielem jest Piotr Kosiński, znany zapewne słuchaczom radiowej „Trójki” dzięki jego autorskiej audycji Noc muzycznych pejzaży. Radio powstało na kanwie wydawnictwa o tej samej nazwie, które na rynku istnieje od 1989 roku, i zajmuje się sprzedażą płyt oraz książek o tematyce muzycznej, a także organizuje koncerty światowych gwiazd takich jak Marillion, King Crimson, Camel i innych.

Zamierzeniem Wydawnictwa Rock-Serwis było utworzenie „radia marzeń”. I to marzenie się spełniło. Radio bowiem charakteryzuje się bardzo starannym doborem muzyki i – co najważniejsze – bardzo dalekim od wizji innych komercyjnych stacji radiowych. Jest to radio niesamowicie otwarte na różne muzyczne style, niemniej jednak nie ma tutaj mowy o tak zwanych trzyminutowych „radiówkach”.

Radio tworzone jest przez pasjonatów, dla pasjonatów. To nie tylko bardzo dobra muzyka, odtwarzana prosto z playlisty komputera, ale przede wszystkim wspaniałe, ambitne, niezwykle klimatyczne autorskie audycje, w których każdy pasjonat dobrej muzyki znajdzie coś dla siebie. Prezenterzy odznaczają się wysoką kulturą osobistą, a ponadto znajdują miejsce na serdeczność, uśmiech, dystans i kontrolowany luz względem siebie i odbiorców. Ramówka jest przebogata, a nazewnictwo programów wskazuje na pomysłowość i poczucie humoru ich twórców.

Zwykle w godzinach porannych i popołudniowych usłyszymy muzykę prezentowaną z playlist. Audycje takie jak: Oddział Geriatryczny (z podziałem na  „obchód nocny” i „obchód dzienny”), Chabina, Budzik, Mniam, Mniam, PGR oraz Sety DJ-skie pozwalają delektować się wyłącznie muzyką. Zaś około godziny 18:00 pojawiają się programy autorskie, a więc muzyka wzbogacona komentarzem. Pozycją obowiązkową jest tutaj audycja samego założyciela rozgłośni, Piotra Kosińskiego – program Pejzaże Dźwiękiem Malowane (odpowiednik Nocy Muzycznych Pejzaży w Trójce). Idąc dalej, mamy program Ocalić od Zapomnienia, w którym prezentowane są płyty z dawnych lat – zarówno te znane, jak i zapomniane przez słuchaczy. Na uwagę zasługuje także audycja Jakuba „Bizona” Michalskiego Lepszy Punkt Słyszenia, gdzie prowadzący z myślą o słuchaczach prezentuje nowe rockowe dźwięki oraz przypomina klasyki sprzed wielu lat. Z kolei Ania Maludzińska zaprasza na program muzyczny – tematycznie skupiony wokół jednego słowa – Monotema. Jeśli są tutaj zwolennicy ciężkiej, metalowej muzyki, to znajdą ją u Michała Rasia w programie Ukryta Cytadela. Prawdziwe rockowe i metalowe wykopaliska odkrywa Julia Miodyńska w swojej audycji Epoka Żelaza. Dla pragnących odprężenia polecam Muzyczny Seans Terapeutyczny/ The Great Escape Marty Nowosielskiej-Shaw, a także ciekawy program Przemysława Bartkowskiego – Post-apokaliptyczna Opowieść Stworzyciela Transcendencji, czyli P.O.S.T. w Rock Serwis Fm. Dla miłośników muzyki filmowej, Rock Serwis proponuje Licencję na Oglądanie, a dla miłośników bluesa – Klinikę Chorych Na Bluesa. Podstawowej wiedzy o muzyce i zespołach dostarczy Mały Leksykon Wielkich Zespołów. Najnowszą zaś audycją w ramówce, wartą przesłuchania, jest Bilet na Księżyc, której tematem przewodnim jest kosmos oraz podróże ziemskie. Nie sposób wszystkiego wymienić, ale – jak widać – jest w czym wybierać.

Radio Rockserwis.fm – matecznik dźwięków niebanalnych
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze