Fot. pixabay.com

Biblia i święci radzą, jak zwalczyć stres

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jednym z najważniejszych znaków, które pokazują za stopień dojrzałości duchowej człowieka, jest sposób, w jaki walczy on ze stresem. Życie duchowe, nawet z najlepszymi intencjami, może się zawalić właśnie dlatego, że nieodpowiednio konfrontuje się ze stresem, który oddala od świętości. 

Dlatego chcemy zaproponować ci kilka rozwiązań, które pomogą w walce ze stresem i rozwinąć lepsze sposoby zwalczania go. Można je podzielić na trzy grupy. 

Walka ze złymi nawykami 

Prawdopodobnie wiesz, o co nam chodzi, bo są to oczywiste złe nawyki. Coś tak prostego jak obejrzenie filmu budzi nasze emocje i wywołuje przyjemność, ale w końcu nie wnosi absolutnie nic. Nie chcemy przez to powiedzieć, że obejrzenie telewizji to coś, czego w momencie stresu robić nie powinniśmy, ale jednak znajduje się on na tym samym poziomie co zjedzenie czekolady czy innej słodkości albo wypicie alkoholu. Jeśli spożywasz je w małych ilościach, mogą okazać się relaksujące i sprawiające przyjemność. Jeśli jednak robisz to tylko po to, by zapomnieć o swoich problemach, tak naprawdę stawiasz się przed kolejnym ogromnym problemem. 

Zainwestuj w swoje zdrowie 

Wiąże się to z czynnościami o charakterze medytacyjnym (niekoniecznie duchowym), takimi jak wędrówki, uprawianie sportu lub ćwiczenia, które cię uspokajają. Cokolwiek, co łączy twojego ducha z ciałem, może być niezwykłym sposobem na zadbanie o spokój wewnętrzny i wyeliminowanie stresu. Jest on obecny w duchowości wszystkich religii. Należy jednak uważać, by nie przedobrzyć, ponieważ może się to zamienić w ucieczkę od problemów. Kluczem do sukcesu jest umiarkowanie. Powinniśmy pamiętać też, że takie momenty są naprawdę istotne do naszej wewnętrznej odnowy oraz do tego, by lepiej służyć Bogu i bliźniemu. 

Podziel się swoim czasem z Jezusem 

To najskuteczniejsza metoda. Ten, kto nauczy się pokonywać stres z pomocą Jezusa, odnajdzie wielki skarb. Nie oznacza to, że pozostałe są gorsze, że powinniśmy z nich zrezygnować. Chodzi raczej o to, że Chrystus, będą centrum, środkiem wszystkiego, daje nam sekret znalezienia pokoju. Również Biblia i święci w swojej mądrości i poznaniu Chrystusa dają dam pewne wskazówki co do tego, jak duchowo podejść do odczucia stresu. Możesz z nich zawsze skorzystać, gdy będzie cię on zjadał. 

Lecz ci, co zaufali Panu, odzyskują siły, otrzymują skrzydła jak orły: biegną bez zmęczenia, bez znużenia idą. (Iz 40,31) 

Jeśli przeszkadzają ci jakieś myśli, to jest to sam diabeł, który powoduje twoje zmartwienia, a nie Bóg, który, będąc duchem pokoju, udziela ci spokoju. O. Pio 

Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34) 

Smutek przygnębia serce człowieka, rozwesela je dobre słowo. (Prz 12,25) 

Jeśli jest w nas jakiś naturalny defekt, czy to w umyśle, czy na ciele, nie smućmy się i niech nie będzie nam żal samych siebie. Któż może wiedzieć, czy jeśli by nam dano w większym stopniu zdolność czegoś lub lepsze zdrowie, albo większe bogactwo, nie użylibyśmy ich dla zniszczenia własnej duszy? Św. Alfons Maria Liguori 

A Pan jej odpowiedział: „Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona”. (Łk 10, 41-42) 

Gdy się położę, zasypiam spokojnie, bo Ty sam jeden, Panie, pozwalasz mi mieszkać bezpiecznie. (Ps 4,9) 

Naszym dowódcą w tej walce jest Jezus, odkryliśmy to, co mieliśmy zrobić: Chrystus związał naszych wrogów za nas i osłabił ich, by nie mogli z nami wygrać, chyba, że zdecydowalibyśmy im na to pozwolić. Dlatego powinniśmy odważnie walczyć i znaczyć się znakiem Najświętszego Krzyża. Św. Katarzyna ze Sieny 

Czyż nie sprzedają dwóch wróbli za asa? A przecież żaden z nich bez woli Ojca waszego nie spadnie na ziemię. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Dlatego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli. (Mt 10, 29-31) 

Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was. (1 P 5,7) 

Tłumaczenie: Magdalena Zarate Rios 

http://catholic-link.com/2017/03/18/combatir-estres-consejos-efectivos 

Biblia i święci radzą, jak zwalczyć stres
4.8 (80%) 5 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze