Czy na pokładzie jest ksiądz? Historia o kaplicach lotniskowych
Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Modlin, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Wrocław. To miejsca, w których w Polsce znajdują się lotniska, a na każdym z nich można znaleźć kaplicę. Jedna z nich była nawet pierwszą taką placówką w Europie Środkowo-Wschodniej.
Najstarszą kaplicą lotniskową w Polsce jest ta znajdująca się na lotnisku Chopina w Warszawie. W 1993 roku została poświęcona przez kard. Józefa Glempa i była pierwszą taką placówką w Europie Środkowo-Wschodniej. Natomiast pierwsza kaplica lotniskowa na świecie powstała w Bostonie (Stany Zjednoczone) w 1951 roku. Istnieje ona do dziś.
Kaplice w Polsce
W warszawskiej kaplicy można znaleźć figurę Matki Bożej Loretańskiej – patronki podróżujących siłami powietrznymi. Ponadto, jak kilka lat temu w rozmowie z Maciejem Kluczką opowiadał Andrzej Zalewski – pracownik lotniska – pierwsza kaplica na lotnisku Chopina była w tej części portu, która jest dostępna już tylko dla tych, którzy przechodzą kontrolę bezpieczeństwa. Obecna kaplica jest ogólnodostępna, dzięki czemu mogą z niej korzystać również czekający na podróżnych, którzy nie przechodzą przez odprawę.
>>> Polska to tekstylny śmietnik Europy. Gdzie oddać używane ubrania?
Co ciekawe jednak, na początku do kaplic lotniskowych wstęp mieli tylko pracownicy lotniska, którzy ze względu na pracę nie mogli uczestniczyć w mszach świętych oraz chociażby przystępować do sakramentu pokuty w swoich parafiach. Dziś wciąż zdarza się, że kapelani indywidualnie przygotowują np. pilotów do sakramentu małżeństwa.
Godziny otwarcia kaplic znajdujących się na lotniskach w Polsce można znaleźć na stronie internetowej kapelania-okecie.pl. Często jednak zdarzają się dodatkowe msze odprawiane dla grup pielgrzymkowych, w których mogą również udział osoby niebiorące udziału w pielgrzymce.
>>> Kobieta domaga się odszkodowania od McDonald’s za to, że złamała przepisy wielkopostne
Papieże i… lotniska
W 1920 roku papież Benedykt XV ustanowił Matkę Bożą Loretańską patronką lotników i podróżujących w powietrzu. Natomiast 50 lat później papież Paweł VI powołał Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, która zajmowała się m.in. wsparciem duszpasterskim osób podróżujących w powietrzu. Dziś jej obowiązki przejęła Dyskasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Z kolei papież Benedykt XV w 1920 roku ustanowił Matkę Bożą Loreatańską patronką lotników i wszystkich podróżujących, przez co często jej figurkę można spotkać w lotniskowych kaplicach. Ponadto według legendy Dom Świętej Rodziny anioły przetransportowały drogą powietrzną do Loreto.
Swój „wkład” w poruszaną w tym artykule kwestię miał też Jan Paweł II, który zaproponował modlitwę dla osób podróżujących samolotami:
Boże nasz i Panie, który wszystkim rządzisz, a niebiosa i ziemia głoszą Twoją chwałę. Ty pozwalasz człowiekowi wykonywać dzieła wielkie i wspaniałe. Prosimy Cię, wysłuchaj nasze prośby, które Tobie przez wstawiennictwo Matki Bożej Loretańskiej przedkładamy. Samoloty przemierzające przestworza, poprzez rozległe przestrzenie świata, głoszą chwałę Twojego Imienia, a ludziom ułatwiają ich pracowitą działalność. Niech piloci i technicy, i cała służba pomocnicza z Twoim błogosławieństwem roztropnie i mądrze wypełniają swoje obowiązki tak, by wszyscy, którzy odbywają podróże samolotami, szczęśliwie docierali do celu swojego przeznaczenia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
>>> Która święta do ciebie pasuje? [QUIZ]
Miejsce modlitwy ekumenicznej
Z biegiem lat zaczęły powstawać na lotniskach także kaplice ekumeniczne. Chociażby w Stanach Zjednoczonych coraz częściej można spotkać kaplice innych wyznań. Oprócz tego są też przygotowywane niekatolickie pokoje do modlitwy, gdzie modlą się wyznawcy różnych religii. Jednocześnie więc w jednym pomieszczeniu może się modlić np. ksiądz katolicki i muzułmanin. Czasami w takich pokojach brak jakichkolwiek religijnych symboli.
Nie tylko na lotniskach
Z kolei na piętrze Dworca Głównego we Wrocławiu możliwa jest adoracja Najświętszego Sakramentu o każdej porze dnia i nocy. Starania o jej otwarcie trwały przez 10 lat, gdyż w miejscu poprzedniej powstał komisariat policji. Dlatego też inauguracja kaplicy miała miejsce na początku tego roku. Jak podkreślał wówczas ks. Jan Kleszcz – kapelan dolnośląskich kolejarzy – kaplica ta jest ewenementem w skali Polski i nawiązuje do zwyczaju stawiania przydrożnych kapliczek i krzyży.
Kaplicy patronuje św. Katarzyna Aleksandryjska – patronka kolejarzy. Na stropie wrocławskiej kaplicy odwzorowane zostały gwiazdy z płaszcza maryjnego w Guadalupe – ukazane z perspektywy osoby przebywającej pod nim. Modlący się w kaplicy znajduje się więc pod płaszczem Maryi, pod Jej opieką.
>>> Kyrie eleison – Panie, ratuj nas, bo giniemy. Biblijna deska ratunku
Od ponad 20. lat kaplica znajduje się też na dworcu PKP w Częstochowie, która powstała w 1998 roku dzięki inicjatywie ks. prał. Mariana Dudy. Wcześniej w tym miejscu klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej organizowali wigilie dla bezdomnych, na których pojawiało się nawet ponad 100 osób.
Równie dużym zainteresowaniem cieszą się kaplice na lotniskach i dworcach, szczególnie gdy opóźniają się loty. „Jak jest duże opóźnienie lotu, to i serce się bardziej otwiera” – przyznał w jednym z wywiadów ks. Leszek Kleszcz, kapelan lotniska Katowice-Pyrzowice.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |