Czy przedszkolaki interesują się seksem?

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zabawa to główna aktywność wypełniająca dziecięce życie, a najbardziej intensywny okres zabawy następuje po trzecim roku życia. Mimo że głównym celem zabawy jest płynąca z niej przyjemność, ma ona również bardzo duże znaczenie rozwojowe w kontekście przygotowania do życia dorosłego w przyszłości.

Przejawiają się w niej różne aspekty rozwoju, również te dotyczące rozwoju płci i nazywamy je wówczas zabawami erotycznymi. Inaczej, łagodniej można je też nazwać zabawami płci. Dzielimy je na kilka mniejszych grup, wewnątrz jednolitych tematycznie. Każda grupa jest inna i zawiera specyficzne zachowania dzieci.

Pierwsze z nich to zabawy naśladujące realne role dorosłych, takie które stwarzają okazję do wzajemnego dotykania się przez dzieci, do rozbierania lub pokazywania części ciała. Są to dobrze wszystkim znane z okresu przedszkolnego zabawy w wizytę u lekarza, operację w szpitalu, panią pielęgniarkę, weterynarza, mamę i tatę (ew. narzeczonych, parę), masażystkę, teatr (w tym tańce i striptiz). Pomysły do odegrania w zabawie biorą się z obserwacji dorosłych, ich opowiadań (których dziecko „niby” nie rozumie) z bajek, z filmów oraz z własnego doświadczenia dzieci (np. po pobycie w szpitalu).

Inny typ zabaw to te, w których zaplanowanym celem jest osiągnięcie przyjemności i zaspokojenie ciekawości. Odbywają się one zarówno w grupach jedno-, jak i obupłciowych a polegają na wzajemnym dotyku, przytulaniu, pocałunkach. Zabawa ta jest skrzętnie ukrywana przed dorosłymi. Sprzyjającą okolicznością są tutaj wspólne łazienki przedszkolne, gdzie dzieci prezentują sobie wzajemnie oglądane z ciekawością narządy płciowe. Póki dzieje się to za obopólną zgodą, bez wchodzenia w granicę ciała drugiej osoby, takie zachowania można uznać za nieszkodliwe. W momencie przyłapania delikwentów na takich  zachowaniach należy jednak udzielić jednoznacznej informacji, że genitalne części ciała są częściami intymnymi, i że nie należy ich sobie wzajemnie pokazywać. Ciekawość w tym wypadku często zaspakajają książki z rysunkami adekwatnymi do wieku. W tym typie zabawy umieszczamy również pocałunki pod przedszkolnymi stolikami oraz chodzenie w parze za ręce dzieci obojga płci.

Ostatnim typem zabaw są te, które odtwarzają większy fragment życia dorosłego, luźno związany z seksualnością, ale na nią skierowany, np. „bycie mamą”, zabawa w męża i żonę, w dom itp. Jest to też pierwszy moment zderzenia z faktem, że role płciowe w różnych rodzinach odgrywane są nieco inaczej niż we własnym domu. Jest to cenna obserwacja, mogąca pozytywnie procentować w dorosłości przy zakładaniu własnej rodziny.

Zabawy erotyczne nie omijają też dzieci wychowywanych w izolacji od rówieśników. Bawią się one samotnie w zależności od własnej fantazji i możliwości otoczenia. Zabawa erotyczna rozgrywa się między lalkami, z lalkami „zaczarowanymi” w żywe dzieci czy poprzez rysunki nagich ludzi i odgrywanie ról przed lustrem.

Zobacz także
Wasze komentarze