Dlaczego najsłynniejszy posąg Mojżesza ma rogi?
Najsłynniejszym dziełem jest Michała Anioła jest „Pieta”, jedyne w swoim rodzaju arcydzieło, w którym Maryja Dziewica trzyma w ramionach ciało Jezusa tuż po ukrzyżowaniu. Ale Michał Anioł wyrzeźbił także inne postacie biblijne, chociażby Mojżesz, który przedstawiony został z… rogami!
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że przedstawiane są w ten sposób złe demony, więc nie jest niczym niezwykłym, że wielu myśli, że jest to brak szacunku dla jednej z najważniejszych postaci w Starym Testamencie.
Nie jest to jednak brak szacunku, a tym bardziej błąd Michała Anioła (przynajmniej nie do końca). Aby zrozumieć, dlaczego ta wspaniała rzeźba ma rogi, musimy cofnąć się o wiele stuleci. Dokładnie do IV wieku.
>>> Dlaczego palce Adama i Boga w najsłynniejszym fresku Michała Anioła nie dotykają się?
Pod koniec IV wieku św. Hieronim, ojciec i doktor Kościoła, dokonał monumentalnego dzieła przekładu Biblii z greki i z hebrajskiego na łacinę. Tłumaczenie tekstów trwało 40 lat i było tak dobrze wykonane, że przez wiele wieków było uważane za oficjalną Biblię Kościoła katolickiego. Jednak pomimo tego tłumaczenie zawierało mały błąd, który był przyczyną rogów Mojżesza.
Kiedy św. Hieronim przetłumaczył Księgę Wyjścia 34,35, miał do czynienia z literami KRN (samogłoski nie były pisane po hebrajsku), które można przetłumaczyć jako keren (promienny, świetlisty, z promieniami światła) lub jako karan (róg).
Dzisiaj większość Biblii tłumaczy ten fragment w ten sposób: „ Izraelici, patrząc Mojżeszowi w twarz, widzieli, że skóra na jego twarzy promieniała ”.
Św. Hieronim wybrał wersję z „rogami ”.
>>> Który z aniołów jest najważniejszy? Poznaj anielską hierarchię
Ciekawe, że w czasach Michała Anioła błąd ten został już naprawiony, ale ponieważ w przeszłości błąd rogów Mojżesza powtórzył się na wielu innych obrazach, artysta zdecydował się kontynuować ten trend.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |