XV Festiwal „Warszawa” Singera” jest zorganizowany przez Fundację Shalom we współpracy z Teatrem Żydowskim. Festiwalowy czwartek otworzyła sesja naukowa „Etnografia żydowska” w Centrum Kultury Jidysz. Jej program obejmuje m.in. prezentację sylwetek etnografów żydowskiego folkloru, w tym Reginy Lilientalowej i Chaima Chajesa oraz tradycji żydowskiej etnografii.
Muzyka i teatr
Tego samego dnia będzie można obejrzeć spektakl Teatru Żydowskiego realizowany we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie „Kilka obcych słów po polsku” w reż. Anny Smolar. Przedstawienie opowiada o Marcu 68’ z perspektywy dzieci emigrantów marcowych. Wieczorem na Dużej Scenie Teatru Kwadrat odbył się koncert akordeonisty Marcina Wyrostka i zespołu Corazon. W ich repertuarze można odnaleźć m.in. tanga w jazzowych i musicalowych aranżacjach oraz utwory inspirowane polskimi tańcami ludowymi. W cyklu Singer Jazz Festival w Klubie Harenda wystąpił znany klarnecista europejskiej sceny jazzowej Theo Joergensmann oraz Stanisław Słowiński Trio, który w swojej twórczości inspiruje się klasyką polskiego jazzu i muzyką współczesną.
Wśród piątkowych wydarzeń festiwalowych zaplanowano m.in. muzyczny spacer ulicami Warszawy z japońskim zespołem Jinta-la-Mvta. Trasa przechadzki będzie biegła od ul. Chmielnej, przez Pasaż Wiecha, ul. Świętokrzyską, Próżną, do pl. Grzybowskiego. Wieczorem zespół, łączący muzykę popularną z klezmerską i bałkańską, spotka się z uczestnikami „Warszawy Singera” na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego. Na skwerze przy pl. Grzybowskim będzie można wziąć udział w świątecznym wieczorze „Szabat Szalom”, który poprowadzi gospodyni festiwalu, dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer oraz aktorka Etel Szyc. Uczestnicy spotkania będą spożywać tradycyjne potrawy, słuchać Tory i śpiewać tradycyjne pieśni. Tego wieczoru będzie można usłyszeć również muzykę klezmerską w wykonaniu zespołu Klezmersi, założonego przez absolwentów Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Propozycje na weekend
W weekend wieńczący imprezę na pl. Grzybowskim i ul. Próżnej pojawi się Jarmark Singera. Instalacje artystyczne, stragany uliczne oraz kramy z pamiątkami mają przybliżyć warszawiakom atmosferę świata opisywanego w utworach Isaaca Bashevisa Singera. W okolicy pl. Grzybowskiego zaplanowano także sobotnie warsztaty kulinarne pod hasłem „Szabasowe gotowanie z prawdziwą jidysze mame”. Uczestnicy spotkania, pod okiem byłej pracowniczki ambasady Izraela Marii Tkaczyk, przygotują m.in. jajka faszerowane, śledzie i karpia po żydowsku. W tym samym czasie Jan Jagielski, współzałożyciel i przewodniczący zarządu Stołecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej, poprowadzi spacer po dawnym żydowskim Lesznie. Trasa przechadzki obejmuje m.in. miejsca, w których mieszkali Marek Edelman, Cyprian Kamil Norwid i Emanuel Ringelblum.
W sobotę po południu w cyklu Żydowski Salon Literacki organizatorzy „Warszawy Singera” zapraszają na promocję książki Remigiusza Grzeli pt. „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska”. W spotkaniu, które poprowadzi dziennikarka Renata Kim, wezmą udział: mąż zmarłej w 2013 r. Teresy Torańskiej Leszek Sankowski, Małgorzata Domagalik oraz prof. Michał Głowiński.
Wśród niedzielnych wydarzeń w programie festiwalu znalazły się m.in. spotkanie z Gołdą Tencer w 50-lecie pracy artystycznej oraz wykład ambasador Izraela w Polsce Anny Azari, poświęcony 70-leciu istnienia państwa Izraela. W Austriackim Forum Kultury będzie można porozmawiać z amerykańskim biznesmenem, mecenasem sztuki i filantropem Zygmuntem Rolatem, który w czasie wojny jako mały chłopiec trafił do getta częstochowskiego. Z kolei w Synagodze im. Nożyków na pytania uczestników festiwalu odpowiadać będzie Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.