Poznań

Powietrze
dobre
Dzisiaj
4 zachmurzenie umiarkowane
Jutro
6 zachmurzenie umiarkowane
Pojutrze
5 pochmurnie
Zostań Przyjacielem Misji
Jest nas: 44 163

Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”

Koncert Theo Joergensmanna i Stanisław Słowiński Trio, spektakl „Kilka obcych słów po polsku” w reż. Anny Smolar oraz świąteczny wieczór „Szabat Szalom” – to niektóre z propozycji, jakie czekają do niedzieli na gości trwającego w stolicy Festiwalu „Warszawa Singera”.

XV Festiwal „Warszawa” Singera” jest zorganizowany przez Fundację Shalom we współpracy z Teatrem Żydowskim. Festiwalowy czwartek otworzyła sesja naukowa „Etnografia żydowska” w Centrum Kultury Jidysz. Jej program obejmuje m.in. prezentację sylwetek etnografów żydowskiego folkloru, w tym Reginy Lilientalowej i Chaima Chajesa oraz tradycji żydowskiej etnografii.

Zdjęcie: wnuczka Izaaka Bashevisa Singera Meirav Hen podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej pisarza żydowskiego, laureata nagrody Nobla Izaaka Bashevisa Singera, odsłonięcie odbyło się w miniony poniedziałek, fot. Jakub Kamiński, PAP

 

Muzyka i teatr
Tego samego dnia będzie można obejrzeć spektakl Teatru Żydowskiego realizowany we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie „Kilka obcych słów po polsku” w reż. Anny Smolar. Przedstawienie opowiada o Marcu 68’ z perspektywy dzieci emigrantów marcowych. Wieczorem na Dużej Scenie Teatru Kwadrat odbył się koncert akordeonisty Marcina Wyrostka i zespołu Corazon. W ich repertuarze można odnaleźć m.in. tanga w jazzowych i musicalowych aranżacjach oraz utwory inspirowane polskimi tańcami ludowymi. W cyklu Singer Jazz Festival w Klubie Harenda wystąpił znany klarnecista europejskiej sceny jazzowej Theo Joergensmann oraz Stanisław Słowiński Trio, który w swojej twórczości inspiruje się klasyką polskiego jazzu i muzyką współczesną.

Wśród piątkowych wydarzeń festiwalowych zaplanowano m.in. muzyczny spacer ulicami Warszawy z japońskim zespołem Jinta-la-Mvta. Trasa przechadzki będzie biegła od ul. Chmielnej, przez Pasaż Wiecha, ul. Świętokrzyską, Próżną, do pl. Grzybowskiego. Wieczorem zespół, łączący muzykę popularną z klezmerską i bałkańską, spotka się z uczestnikami „Warszawy Singera” na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego. Na skwerze przy pl. Grzybowskim będzie można wziąć udział w świątecznym wieczorze „Szabat Szalom”, który poprowadzi gospodyni festiwalu, dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer oraz aktorka Etel Szyc. Uczestnicy spotkania będą spożywać tradycyjne potrawy, słuchać Tory i śpiewać tradycyjne pieśni. Tego wieczoru będzie można usłyszeć również muzykę klezmerską w wykonaniu zespołu Klezmersi, założonego przez absolwentów Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Propozycje na weekend
W weekend wieńczący imprezę na pl. Grzybowskim i ul. Próżnej pojawi się Jarmark Singera. Instalacje artystyczne, stragany uliczne oraz kramy z pamiątkami mają przybliżyć warszawiakom atmosferę świata opisywanego w utworach Isaaca Bashevisa Singera. W okolicy pl. Grzybowskiego zaplanowano także sobotnie warsztaty kulinarne pod hasłem „Szabasowe gotowanie z prawdziwą jidysze mame”. Uczestnicy spotkania, pod okiem byłej pracowniczki ambasady Izraela Marii Tkaczyk, przygotują m.in. jajka faszerowane, śledzie i karpia po żydowsku. W tym samym czasie Jan Jagielski, współzałożyciel i przewodniczący zarządu Stołecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej, poprowadzi spacer po dawnym żydowskim Lesznie. Trasa przechadzki obejmuje m.in. miejsca, w których mieszkali Marek Edelman, Cyprian Kamil Norwid i Emanuel Ringelblum.

W sobotę po południu w cyklu Żydowski Salon Literacki organizatorzy „Warszawy Singera” zapraszają na promocję książki Remigiusza Grzeli pt. „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska”. W spotkaniu, które poprowadzi dziennikarka Renata Kim, wezmą udział: mąż zmarłej w 2013 r. Teresy Torańskiej Leszek Sankowski, Małgorzata Domagalik oraz prof. Michał Głowiński.

Wśród niedzielnych wydarzeń w programie festiwalu znalazły się m.in. spotkanie z Gołdą Tencer w 50-lecie pracy artystycznej oraz wykład ambasador Izraela w Polsce Anny Azari, poświęcony 70-leciu istnienia państwa Izraela. W Austriackim Forum Kultury będzie można porozmawiać z amerykańskim biznesmenem, mecenasem sztuki i filantropem Zygmuntem Rolatem, który w czasie wojny jako mały chłopiec trafił do getta częstochowskiego. Z kolei w Synagodze im. Nożyków na pytania uczestników festiwalu odpowiadać będzie Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze