fot. pixabay.com

Francja: biskup pobiegnie w półmaratonie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Biskup sąsiadującej z Paryżem diecezji Nanterre, Matthieu Rougé wystartuje w najbliższą niedzielę w paryskim półmaratonie. Będzie biegł charytatywnie na rzecz Fundacji Jérôme Lejeune, wspierającej osoby z Zespołem Downa i ich rodziny.

– To świetna okazja do wzięcia udziału w wielkim wydarzeniu sportowym, w szczególnym celu. By opowiedzieć o pięknie życia ludzkiego, o jego wartości danej temu życiu od jego początku aż do końca, niezależnie od okoliczności. Uważam, że to prosta i radosna okazja, by jak najszerzej dzielić się miłością do życia – mówi bp Rougé w rozmowie z portalem famillechretienne.fr. Przypomina też, że podejmowanie inicjatyw ratujących życie i przypominających o jego godności, to nie tylko wyzwanie współczesności, ale też ponadczasowy obowiązek, wynikający ze spojrzenia chrześcijańskiego i, jak mówi, „głęboko ludzkiego”.

bp Matthieu Rougé fot. Wikimedia

– Tak samo dziś, jak było to w innych epokach, życie, które jest kruche nie jest wystarczająco szanowane, dlatego niezwykle ważne jest dla chrześcijan opowiadać o pięknie każdego życia, każdej osoby, od początku jej istnienia, która jest na obraz Boga i która niesie światu coś wyjątkowego. Dziś przypominanie o tym jest ważne dla życia i dla pokoju na świecie – podkreśla hierarcha.

Odwołując się do swojego ubiegłorocznego udziału w półmaratonie, w którym biegł jako kapłan, jeszcze przed nominacją biskupią, bp Rougé mówi o pozytywnych reakcjach ze strony innych osób, które rozpoznawały go po umieszczonym na plecach napisie „père Matthieu”. Hierarcha, który bardzo lubi biegać, w ubiegłym roku ukończył półmaraton z wynikiem czasem „nieco ponad 2 godz.”, jak sam mówi. Dodaje, że jego tegorocznym celem jest ukończenie biegu w czasie krótszym niż 2 godziny.

Paryski półmaraton rozpocznie się w najbliższą niedzielę 10 marca w pobliżu mostu Charles de Gaulle w lewobrzeżnej części miasta. Meta będzie zlokalizowana w sąsiedztwie Biblioteki Narodowej, na wysokości mostu de Bercy. Każdego roku w półmaratonie paryskim uczestniczy ok. 40 tys. osób w tym ok. 4 tys. obcokrajowców.

Zobacz także
Wasze komentarze