Fot. pexels

Jak dobrze przygotować się do sesji poprawkowej? 

Sesja poprawkowa we wrześniu to nic strasznego. Wystarczy opanować stres i odpowiednio się przygotować. Jak jednak to zrobić? 

Uspokój się 

Nie ma nic gorszego niż stres zjadający człowieka od środka. Sesja egzaminacyjna, a w szczególności ta poprawkowa zdecydowanie nie należy do tych momentów w życiu, kiedy czujemy się najbardziej opanowani. Postarajmy się jednak zachować jak największy spokój, aby przypadkiem nie dać się ponieść emocjom, które uniemożliwią nie tylko pomyślne zaliczenie egzaminu, ale także znacznie utrudnią proces uczenia się. Należy zdać sobie sprawę, że nawet niepowodzenie w sesji poprawkowej nie jest końcem świata. Istnieje jeszcze możliwość powtórzenia przedmiotu przez zabranie tak zwanego „warunku” lub nawet egzamin komisyjny. Dlatego nie martw się – tak szybko się ciebie nie pozbędą. 

fot. pexels

Nie zapomnij o odpowiednim odżywianiu 

Warto pomyśleć o tym wcześniej, kiedy zmiana diety będzie w stanie przynieść zauważalne rezultaty. Kawa, napoje energetyzujące czy popularna wśród studentów sesja w tabletkach choć krótkotrwale przyniosą poprawę koncentracji czy wydłużą czas nauki, na dłuższą metę mogą negatywnie odbić się na zdrowiu. Znacznie lepiej jest nie zapominać o spożywaniu pięciu pełnowartościowych posiłków dziennie, wyposażonych w cały arsenał witamin oraz makro- i mikroelementów, a także o innych dodatkach, jak chociażby czekolada, która oprócz znacznej wartości energetycznej bogata jest również w magnez wspomagający zapamiętywanie. Dobrym wspomagaczem może być także naturalny napój energetyzujący – napar z ostrokrzewu paragwajskiego yerba mate (Wysokiej jakości susz kupicie w naszym sklepie). 

Śpij! 

Choć wspomniany stres może spędzać ci sen z powiek, nie możesz zapomnieć o odpowiedniej liczbie godzin snu. Poprzez przejście kompletu faz REM i n-REM organizm będzie odpowiednio zregenerowany i gotowy na dalsze zmagania z ciężką pracą, jaką jest nauka. Sen to również najczystsza forma relaksu, która choć na chwilę umożliwi ci zapomnienie o nadchodzących trudnościach. 

Jakim typem studenta jesteś? 

Istotne jest uświadomienie sobie, jaki jest najbardziej odpowiedni dla ciebie styl uczenia. Jeżeli jesteś wzrokowcem, najlepiej będzie, jeżeli ponzaznaczasz w notatkach najważniejsze elementy. Dla słuchowca dobrym rozwiązaniem jest czytanie na głos, a dla kinestetyka tworzenie wyklejanych map myśli. Najważniejsze jest jednak to, aby korzystać z własnych notatek, ponieważ każdy ma swój osobisty styl ich tworzenia. Sprawi to, że wiedza trafi do mózgu najszybciej, przecież już wcześniej, w momencie tworzenia notatek, już w nim była. Wypożycz też klika podręczników i zgłębiaj tematykę przedmiotu, z którego poprawą egzaminu będziesz musiał się zmierzyć i sprawdź, który z nich trafia do Ciebie najlepiej. To zdecydowanie odpowiedniejsze rozwiązanie niż męczenie się z książką napisaną w sposób, który zupełnie nie przekonuje nas do dalszych starań. Podręczników jest przecież wiele i w większości poruszają tą samą tematykę. 

fot. pexels

Nie przepracowuj się 

Kiedy czujesz, że nauka nie przynosi już żadnego efektu, zrób sobie przerwę. W ogóle powinieneś robić sobie przerwę mniej więcej co pół godziny. Dzięki temu twój mózg nie zmęczy się zbyt szybko i jego zdolność do absorpcji informacji się wydłuży. Nie zarywaj też nocy, to zupełnie bez sensu – prawdopodobnie będziesz już na tyle zmęczony, że nauka nie będzie efektywna i szybko znajdzie się jakiś dystraktor – na przykład nowy odcinek serialu na Netflixie, który odwróci twoją uwagę. 

Są wakacje, a ja muszę się uczyć… 

Taka myśl pojawia się w głowie prawdopodobnie każdego studenta mającego poprawkę w sesji letniej. Można sobie z tym poradzić – połączyć naukę z przyjemnościami i znaleźć czas na wszystko. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz tutaj.

Pomódl się 

Oprócz ciężkiej pracy to także kluczowy element, który może przyczynić się do pozytywnego zakończenia przygody z sesją poprawkową. Modlitwa nie zajmie ci wiele czasu, a naprawdę może sprawić cuda, dlatego koniecznie o niej pamiętaj. W trakcie nauki stosownie jest pomodlenie się do Ducha Świętego o Jego łaski, a przed samym egzaminem: 

Boże, bądź ze mną i pomóż mi, abym dał z siebie wszystko. Daj mi jasność umysłu i uczciwość serca. jeśli przekonam się, że są rzeczy, których nie znam, nie pozwól mi się denerwować, ani okłamywać…  

Boże, bądź ze mną i pomóż mi, abym dał z siebie wszystko. Daj mi jasność umysłu i uczciwość serca. jeśli przekonam się, że są rzeczy, których nie znam, nie pozwól mi się denerwować, ani okłamywać. Daj mi szansę, bym mógł powiedzieć to, co wiem.  

Niech pamiętam to wszystko, nad czym tak ciężko pracowałem, a jeśli muszę się przyznać, że byłem w czymś leniwy, daj mi stanowczość, bym w przyszłości pracował lepiej. 

I czy potrafię, czy nie – pomóż mi wyrazić to wszystko, co wiem. Daj mi, aby to czego się nauczyłem, Pozostało we mnie na zawsze przez Jezusa Chrystusa mojego Pana. Amen.  

Ewentualnie, jeżeli będzie aż tak tragicznie, zawsze pozostaje modlitwa do św. Rity – patronki od spraw beznadziejnych. 

Niezależnie od wszystkiego – ora et labora, ale także odpoczywaj i z pewnością wszystko zakończy się pomyślnie. Powodzenia! 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze