Jak powstają tytuły Maryi?
Święta Boża Rodzicielko, Święta Panno nad Pannami, Matko Chrystusowa, Matko Kościoła. To tylko jedne z wielu tytułów Maryi, które wymienia się w Litanii Loretańskiej. A przecież nie są jedynymi. Jaką historię mają więc honorowe określenie nadawane Matce Bożej i w jaki sposób powstają?
>>> Zdalna „Litania do Matki Boga i Ludzi”
Cztery z nominacji sakralnych Maryi związane są z dogmatami: Matka Boża, Maryja Zawsze Dziewica, Maryja Niepokalanie Poczęta i Maryja Wniebowzięta. Natomiast Matka Boska Bolesna to tytuł, który nawiązuje do nabożeństwa Siedem Boleści Matki Bożej. Matka Boża z Góry Karmel, Matka Boża od Cudownego Medalika, Matka Boża Różańcowa – to określenia związane z sakramentaliami poświęconymi Maryi. Wiele nadanych tytułów nawiązuje też do nazw miejscowości, w których prawdopodobnie doszło do objawień. To chociażby Matka Boża Fatimska, Matka Boża Licheńska czy też Matka Boża z Lourdes. Niektóre z nominacji związane są także z obrazami lub figurkami, które uznano za cudowne – to m.in. Matka Boża Częstochowska oraz Matka Boża Rozwiązująca Węzły.
Istnieją również tytuły związane ze zjawiskami pogodowymi. To chociażby Matka Boża Śnieżna, która, jak nie trudno się domyślić, została tak nazwana w związku z opadami śniegu w Rzymie podczas upalnego lata. Jest też Matka Boża Gromniczna, której historia wiąże się z burzami.
>>> „Święta Panno, przynieść, podaj, pozamiataj” – litania o Maryi z krwi i kości
Litania Loretańska
Wracając do Litanii Loretańskiej – jak każda litania składa się z wielu wezwań. Trzy z nich: Święta Boża Rodzicielko, Święta Maryjo, Święta Panno nad Pannami wywodzą się z Litanii do Wszystkich Świętych. Pozostałe natomiast wychwalają jej niezwykłość, wyjątkowość, oddanie Bogu czy też wypraszanie u Niego łask. W litanii tej zostało również nawiązanie do tego, iż Maryja jest królową Polski oraz do jej żydowskiego pochodzenia – Wieżo Dawidowa. Natomiast określenie „Gwiazdo Zaranna” przypomina o byciu zwiastunką nadchodzącego odkupienia.
>>> „Litania” – Krzysztof Antkowiak w piosence napisanej przez ks. Pawlukiewicza [WIDEO]
W językoznawstwie i w listach
Nominacje sakralne wiążą się również z językoznawstwem. W języku polskim spośród nominacji najwięcej zostało ich nadanych właśnie Maryi. Większość stanowią nazwy własne, które już bardzo zatarły się w języku. Kilka z nich wywodzi się również z epoki baroku, kiedy to charakterystyczne dla pisarzy i poetów było posługiwanie się kwiecistym, obrazowym i symbolicznym językiem. Do tego okresu w historii wciąż nawiązują biskupi w listach Episkopatu Polski. W tekstach tych istnieje także tendencja do nazywania Maryi tytułem odnoszącym się do problemu stanowiącego główny temat listu. To m.in. Matka Życia, Matka Jedności i Pokoju czy też Matka Pięknej Miłości Rodzinnej.
>>> Litania Loretańska na wiele głosów [WIDEO]
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |