fot. Mazur Large

Jak się mówi: Maria czy Maryja?

Pewnie wiele razy, kiedy odmawiałeś modlitwę „Zdrowaś Maryjo”, przyszło Ci do głowy pytanie: jak powinno się mówić – Mario czy Maryjo? Mamy dla Ciebie odpowiedź.

Imię Matki Bożej w oryginale brzmi Mińam. Wymawiane bywa też jako Miryam. Oznacza „Pani”, choć pojawia się też znaczenie „Piękna” lub „Gwiazda Morza”. Imię Maryi w brzmieniu greckim zostało rozpowszechnione w wielu językach świata.

>>> Maryja obiecała, że ustrzeże od grzechu śmiertelnego w danym dniu każdego, kto odmówi tę modlitwę

– W języku polskim akcentujemy zwykle drugą sylabę od końca. W języku greckim w imieniu Mana akcentujemy samogłoskę „i”. Można więc oddać w wymowie polskiej imię Matki Najświętszej tłumaczone z oryginału greckiego jako Marija. Przy polskich deklinacjach pojawiał się jednak kłopot z wymową. „Mariji”, „Mariją” – brzmi nieco dziwnie. Tak prawdopodobnie powstało i przyjęło się staropolskie imię Maryja – pisze ks. Marek Kruszewski na łamach tygodnika „Idziemy”. – Przez szacunek do Matki Chrystusa w Polsce nie nadawano imienia Maryja chrzczonym dzieciom. Odnoszono to imię do tylko jednej Maryi. W niektórych regionach nie nadawano dzieciom z tego samego powodu imienia Maria, zastępując je imieniem Marianna lub Maryna – dodaje.

>>> Co wiesz o Maryi? [QUIZ]

Obie formy używania imienia Matki Bożej są jednak poprawne. Wskazują na to także poloniści.

– Matkę Boską nazywa się albo imieniem Maria, albo Maryja. Nie ma jednej ustalonej formy, nawet w przekładach Biblii. Pierwsza jest odczuwana jako nowsza, druga jako tradycyjna, o nacechowaniu archaicznym. Wybór najlepiej pozostawić mówiącym – komentuje dr Jan Grzenia z Uniwersytetu Śląskiego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze