Jerzego Piotrowicza opera omnia
Wystawa
Piotrowicz i goście
19 lutego – 2 kwietnia 2017 r.
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Piętnaście lat po śmierci Jerzego Piotrowicza udało się zgromadzić i pokazać jego różnorodne dzieła w tym samym czasie w wielu galeriach w Poznaniu. Główna ekspozycja zostanie pokazana w Muzeum Narodowym w Poznaniu, pozostałe części w galeriach, z którymi artysta współpracował.
Jerzy Piotrowicz (1943-1999) był malarzem, rysownikiem i grafikiem. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Poznaniu. Inspirował się Rembrandtem, Goyą, Velasquezem, van Goghiem i zachwyt nad stylem ich malarstwa ujmował w swoich, autorskich kompozycjach. Był uważany za bezkompromisowego i trudnego w relacjach, choć z jego dzieł aż kipią kolory i radosny nastrój.
Tak wspomina go przyjaciel i organizator wielu jego wystaw, Ryszard Książek:
Miał wielką potrzebę bycia wśród ludzi i swoich znajomych, także tych, z którymi się ścierał, traktował paradoksalnie jak swoją rodzinę. Miał znajomych z różnych środowisk, od artystów, przez lekarzy, po muzealników, i właściwie codziennie do nich wychodził. Rano wstawał i rysował, robił grafiki, przygotowywał do odbicia matryce, po czym jechał do miasta. W południe można go było spotkać na Starym Rynku albo na ulicach w centrum, chodził, czekając, czy napotka kogoś znajomego, albo robił obchód, szedł do Arsenału, do Muzeum Narodowego, czasem zaglądał do Teatru Ósmego Dnia, a na koniec wpadał do ASP, by wytknąć artystom, że miasto jest szare, bure i że powinni wyjść na zewnątrz i Poznań ubarwić. Potem wracał do siebie i malował aż do wieczora, kiedy znów wychodził na miasto.
Wystawa główna zostanie zaprezentowana w Muzeum Narodowym. Będzie można obejrzeć prace z motywem pracowni malarskiej, motyw malowania w malowaniu, małpy jako malarza, infantki, uczty i martwe natury. W Galerii Arsenał z kolei dostępne będą prace z motywami biblijnymi i judaistycznymi, w Galerii Ego czarno-białe drzeworyty, w Galerii Garbary 48, z którą artysta był związany przez wiele lat, zobaczymy grafiki i gwasze, w Galerii FWD obraz z motywem Zuzanny w kąpieli, a w Teatrze Ósmego Dnia sztandary i feretrony używane w spektaklach „Mięso” i „Sabat”.
Z wystawami powiązane będą różnorakie działania promocyjne i warsztaty dla różnych grup wiekowych. Odbędą się warsztaty dla rodzin, lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży, wykłady historyków sztuki i znawców twórczości Jerzego Piotrowicza, a w dniu zakończenia wystawy oprowadzać będzie po niej jej kurator, prof. Marta Smolińska.
Fot. youtube.com
http://www.mnp.art.pl/wystawy/wystawa/cal/2017/02/19/k/////Piotrowicz_i_Goscie/
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |