fot. pixabay

Latynosi wykonują polską muzykę sakralną

Międzynarodowe i międzykontynentalne kontakty muzyków prowadzą ich do miejsc, w których byśmy się ich nie spodziewali. Dzięki nim już od kilku lat bardzo dobrze rozwija się współpraca Instytutu Adama Mickiewicza z instytucjami kulturalnymi w Brazylii. Powstał nawet wieloletni projekt warsztatów prowadzonych przez polskich mistrzów batuty i instrumentu.

Efektem takich właśnie warsztatów były dwa koncerty polskiej muzyki sakralnej 22 i 23 lipca 2017 r. w São Paulo, w wykonaniu Chóru Młodzieżowego Guri pod batutą Agnieszki Franków-Żelazny. W repertuarze znalazły się utwory m.in. Stanisława Moniuszki, Pawła Łukaszewskiego i Romualda Twardowskiego.

Koncerty zwieńczyły cykl warsztatów muzycznych dla Orkiestry Młodzieżowej Stanu São Paulo oraz Chóru Młodzieżowego Guri, prowadzonych przez Polaków. Od 16 lipca do 1 sierpnia z młodymi brazylijskimi muzykami pracowała dyrektor artystyczna Chóru Narodowego Forum Muzyki, Agnieszka Franków-Żelazny.
Wcześniej w ramach współpracy z odbyły się także warsztaty z muzyki symfonicznej oraz techniki gry na skrzypcach, między innymi pod kierunkiem Agaty Szmyczewskiej, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Efektem współpracy były dwa koncerty symfoniczne zaprezentowane 6 i 7 maja 2017 r. w Sala Acrísio de Camargo w Indaiatuba oraz w prestiżowej Sala São Paulo.
Santa Marcelina Cultura to działająca od 2008 r. organizacja społeczna, administrująca dwoma ważnymi programami edukacji muzycznej: Guri oraz Horizontes Musicais, a także Szkołą Muzyczną Stanu São Paulo Tom Jobim (EMESP Tom Jobim). Santa Marcelina Cultura regularnie współpracuje z uczelniami muzycznymi z całego świata, m.in. Konserwatorium Paryskim oraz Juilliard School.

Źródło: culutre.pl

Zdjęcia z wydarzenia

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze