Lektury duchowe nie tylko na wakacje

W wakacje mamy trochę więcej wolnego czasu. To świetna okazja, by nadrobić zaległości lekturowe! Dziś szczególnie polecamy kilka lektur, które pozwolą rozwinąć nam sferę duchową. 

„Rekolekcje ze św. Eugeniuszem de Mazenodem” o. Kazimierz Lubowicki OMI (Wydawnictwo M 2020) 

Na początek lektura oblacka. Ojciec Kazimierz Lubowicki OMI opracował książkę, która w dość niesztampowy sposób pomaga poznać postać św. Eugeniusza de Mazenoda, założyciela Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Lapidarna książeczka to propozycja 15-dniowych rekolekcji. Każdego dnia z jednej strony poznajemy życie Mazenoda, a z drugiej strony przyglądamy się jego duchowości. Bo ta publikacja ma być przede wszystkim zaproszeniem do życia na co dzień duchowością św. Eugeniusza de Mazenoda. Dla oblatów może to być dobra lektura, która przypomni im o źródle swego powołania. Dla wszystkich innych jest możliwością poznania oblackiego charyzmatu. Ojciec Lubowicki podejmuje najważniejsze kwestie, którym żył Mazeonod – takie jak ewangelizacja ubogich, misje czy też życie wspólnotowe. Dodatkowym atutem książki jest na pewno to, że wielokrotnie autor oddaje głos samemu Mazenodowi i przytacza fragmenty jego pism (a warto pamiętać, że już wszystkie tomy pism św. Eugeniusza zostały wydane w języku polskim). Dobry pomysł na indywidualne, wakacyjne rekolekcje!

fot. e-religijne.pl

„Różaniec. Duchowa walka o zbawienie świataDwight Longenecker (Wydawnictwo W drodze 2020) 

 „O sile »Różańca« decyduje powtarzanie” – tę prostą, a często zapomnianą prawdę przypomina nam w swojej książce Longenecker. Modlitwa ta jest formą medytacji. Autor zaprasza nas jednak do tego, by potraktować ją również jako narzędzie do walki duchowej toczonej przeciwko złu – wespół z Maryją. Najpierw dostajemy krótkie wprowadzenie w takie podejście do »Różańca«. Zasadnicza część książki to już bardzo konkretna pomoc – każda kolejna tajemnica zostaje omówiona w oparciu o jeden z istotnych współczesnych problemów. Seksualna amoralność, tragedie nastolatków, kłopoty z tożsamością, materializm, ludobójstwo… Krótkim medytacjom wokół 20 „gorących” duchowo tematów towarzyszą wskazówki do walki z nimi – właśnie za pomocą modlitwy różańcowej. Autor, co ważne, nie pisze ogólnie. Wielokrotnie odwołuje się do świadectw ludzi, w których życiu pojawił się dany problem. Dzięki temu ta forma podejścia do „Różańca” staje się nam jeszcze bardziej bliska – bo dotyka tego, z czym mierzy się wielu z nas.  

Przeczytaj też >>> Maksymilian Nagalski: tym nie możesz zapomnieć nawet w wakacje

Fot. cathopic

„Kościół na kozetce. Rozmowy o niełatwej relacji psychologii i wiary” Jacek Prusak SJ, Sławomir Rusin (Wydawnictwo WAM 2020) 

Ojca Jacka Prusaka SJ pewnie nikomu nie trzeba przedstawiać. To uznany publicysta piszący m.in. dla „Tygodnika Powszechnego”. Ale to też świetny psychoterapeuta. I właśnie wzajemnym relacjom psychologii i wiary poświęcona jest rozmowa, którą prowadzi z nim Sławomir Rusin. Czy te dwie przestrzenie można w ogóle połączyć? Czy to nie jest tak, że psychologia i wiara wzajemnie się wykluczają? Skoro jednak rozmówca jest zarazem księdzem i terapeutą – to raczej nie. Ale jak w takim razie powinniśmy podchodzić do tych obu ważnych sfer naszego życia? To właśnie próbują razem ustalić interlokutorzy. Podejmują niełatwe zagadnienia. Bo w tej książce wielokrotnie jest mowa o seksualności, o nadużyciach o homoseksualizmie, o sprawcach i ofiarach, o świętości, opętaniu i o chorobie. Trudne sprawy – ale omówione dokładnie i bardzo przystępnym językiem. Na pewno książka ta pomaga nam uświadomić sobie, że psychologia jest częścią naszej codzienności. I ma ogromne znaczenie dla życia duchowego. I pokazuje, że na kozetce też czasem pojawiają się kwestie religijne – i nie zawsze są proste do rozwiązania. 

fot. wydawnictwowam.pl

„Stworzeni na nowo” abp Grzegorz Ryś (Wydawnictwo WAM 2020) 

Także abp. Grzegorza Rysia nikomu nie trzeba przedstawiać. To jeden z liderów polskiego Kościoła, bardzo bliski jest mu drugi człowiek. Ta niewielka książeczka to rekolekcje, na które zaprasza nas metropolita łódzki. Abp Ryś oparł je o orędzie papieża Franciszka na Wielki Post 2019 r. Łódzki hierarcha w interesujący sposób rozwija papieskie myśli i kreśli ciekawą opowieść o Bogu, który może swoim słowem i działaniem na nowo nas tworzyć. W jaki sposób? Tego nie zdradzę, bo to clue tej publikacji. Warto jednak podkreślić, że refleksje abp. Rysia jak zwykle opierają się na słowie Bożym. To właśnie fragmenty Ewangelii stanowią dla rekolekcjonisty i dla nas punkt zaczepienia. Biskupa Rysia zawsze warto czytać!

Zobacz też >>> Hubert Piechocki: rzeka, książka i ja

fot. unsplash

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze