Litwa: świąteczne znaczki pocztowe pachnące imbirem

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W związku ze zbliżającym się świętami Bożego Narodzenia Litewska Poczta w sobotę wypuściła do obiegu wyjątkowe dwa znaczki pocztowe pachnące ciastkami imbirowymi. Pachnące znaczki pojawiły się po raz pierwszy w historii litewskiej filatelistyki.

„Zapachy przywołują wspomnienia, pobudzają uczucia i nastroje, niech więc aromat imbirowych ciasteczek wędruje drogą pocztową i przenosi świąteczny nastrój panujący w naszych domach” – oświadczył kierownik grupy komunikacyjnej Litewskiej Poczty Tomas Baszarovas.

Pachnące znaczki wyprodukowano we Francji. Jak poinformował Baszarovas, „zostały wykonane nowoczesną techniką fleksografii z użyciem atramentu zawierającego perfumy”. Znaczki, po delikatnym potarciu, zaczynają pachnieć.

Wydane z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku znaczki zaprojektowała litewska ilustratorka książek dla dzieci Auszra Kiudulaite. Znaczki przypominają dziecięce rysunki. Pierwszy – o nominale 0,39 euro przeznaczonym na rynek wewnętrzny – przedstawia Świętego Mikołaja, a na drugim – o nominale 0,81 euro przeznaczonym na rynek zewnętrzny – widnieje zimowy pejzaż.

Wraz z nowymi znaczkami ukazała się też koperta pierwszego dnia obiegu. W sobotę w Wilnie na poczcie głównej korespondencja z nowymi znaczkami jest znakowana stemplem okolicznościowym.

Litewska Poczta w komunikacie odnotowuje, że pachnące znaczki nie są wydawane często. Po raz pierwszy ukazały się w połowie lat 60. w Bhutanie i miały zapach róż.

Rocznie Litewska Poczta wydaje 25-27 nowych znaczków pocztowych.

Zobacz także
Wasze komentarze