Namaluj Boże Miłosierdzie!

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Fot. Magdalena Zarate Rios

Jestem zachwycona ilością inicjatyw na czas krakowskich Światowych Dni Młodzieży. Wielki napis w barwach wydarzenia na jednym z przystanków miasta, aplikacja dla wolontariuszy Góra Dobra, gra na telefon z pędzącym ku wydarzeniu ludzikiem… I w końcu „Wymaluj Obraz”.

Młodzi właśnie tego potrzebują – różnorodności, pomysłu oraz akceptacji ich rzeczywistości. Ile to razy słyszymy jako młodzi, że te nasze technologiczne narzędzia to zło, a aktualne mody chwilowe i bezwartościowe. Organizatorzy Światowych Dni Młodzieży zrobili coś przeciwnego. Oni również są młodzi i wiedzieli, co nas pociągnie.

Jakiś czas przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie zainicjowano „Wymaluj Obraz”, czyli stworzenie kolażu zdjęć, ale nie byle jakich. To zdjęcia selfie, „z ręki”, robione samemu sobie. Nasza kultura poszła właśnie w tę stronę, a młodzi od razu podchwyciła temat. I, jak widać, nawet w tym objawia się Chrystus – dosłownie! Pomysłodawcy chcieli stworzyć obraz Jezusa Miłosiernego i w ten sposób zaangażować w ŚDM przede wszystkim tych, którzy nie mogli w nich uczestniczyć osobiście. Gotowe kilkunastometrowe dzieło składające się z ok. 15 tys. zdjęć osób z całego świata umieszczono na czas wydarzenia na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na krakowskich Łagiewnikach. Wśród sfotografowanych byli wierni z Hong Kongu, Australii, Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Francji. Fotografie nadesłali też m. in. prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, a także artyści, np. Muniek Staszczyk, członkowie Golec uOrkiestra i Darek Malejonek.

Jakiś czas temu ogłoszono reaktywację pomysłu. Do 25 lipca można przesyłać kolejne zdjęcia, które 31 lipca, w pierwszą rocznicę po ŚDM w Krakowie zostanie wirtualnie zaprezentowana pielgrzymom. Mozaikę tworzy młodzież z krakowskiej wspólnoty Chrystus w Starym Mieście oraz siostry z sanktuarium na Łagiewnikach. Z założenia ma być ona jeszcze większa od poprzedniej.

Zdjęcia można przesyłać za pośrednictwem oficjalnej strony inicjatywy: www.image2016.pl. Ponadto, dla wszystkich, którzy już to zrobili, istnieje możliwość znalezienia samych siebie w tej miłosiernej mozaice.

 

Namaluj Boże Miłosierdzie!
6 (100%) 2 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze