Wolsztyn: para buch, koła w ruch. Ruszają planowe pociągi z parowozem

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Po trzyletniej przerwie na trasie Wolsztyn – Leszno i Wolsztyn – Poznań ponownie zaczęły kursować parowozy. Jesteśmy więc jedynym krajem w Europie, gdzie obsługują one regularne połączenia pasażerskie.


Po kilku nieudanych próbach przywrócenia na tory parowozów (grudzień 2016 i 20 marca br.) Koleje Wielkopolskie przywróciły 15 maja 2017r. regularnie kursujące pociągi tego typu. W dni robocze na trasie z Wolsztyna do Leszna będą obsługiwane cztery pociągi dziennie, z kolei w soboty cztery pociągi dziennie zobaczymy na trasie z Wolsztyna do Poznania. Wagony parowozów zapewniają pasażerom porównywalny do współczesnych pociągów standard i komfort podróżowania. 

Zabieg przywrócenia parowozów motywowany był kwestiami turystycznymi. Linia kolejowa do Wolsztyna jest bardzo popularna, a tamtejszą parowozownię odwiedzają turyści z USA, Japonii i krajów europejskich. 15-majowemu wydarzeniu towarzyszy zresztą 110-lecie istnienia wolsztyńskiej parowozowni. Zwiedzający to miejsce będące zarazem muzeum mogą poznać historię węzła oraz zobaczyć zabytkową halę postojową z zapleczem warsztatowym, obrotnicę z 1908r. czy wieżę wodną z 1907r. Znajdują się tam też co najmniej półwieczne maszyny i urządzenia używane po dziś dzień. 

Zobacz także
Wasze komentarze