Nowe – nienowe [RECENZJA]

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Paweł Szuppe 

Nowe ruchy religijne z perspektywy teologiczno-duszpasterskiej Kościoła katolickiego 

Polihymnia 2017 

Trudno powiedzieć – nawet w przybliżeniu – ilu adeptów mają nowe ruchy religijne na świecie. Dane z końca lat 90. XX i początku XXI w. podają liczbę ponad100 milionów wyznawców alternatywnych grup kulturowych, co stanowi ok. 2,2% ludności świata – pisze autor. Nowe ruchy religijne to nie nowość, jednakowoż warto zaznajomić się z ich cechami charakterystycznymi i spojrzeć na nie z perspektywy duszpasterskiej. I o tym jest ta książka.  

Ogołocenie życia ze sfery duchowej w epoce postindustrialnej spowodowało pustkę, którą ochoczo zapełniają nowe, często synkretyczne ruchy religijne. Jednak o ile bardzo łatwo potępić i w czambuł skrytykować nowe ruchy religijne czy określić zagrożenia duchowe i zdrowotne, jakie się z nimi wiążą, to trudniej już wskazać, jakie działania duszpasterskie trzeba podjąć, aby zapobiegać ich rozprzestrzenianiu.  

Publikacja Pawła Szuppe gromadzi w jednym miejscu wiedzę dotyczącą nowych ruchów religijnych oraz publikacji ich dotyczących. Znajdziemy w niej omówienia ważnych dokumentów Kościoła, charakterystykę postawy kolejnych papieży w stosunku do tego zjawiska, a także omówienie sposobów dotarcia i utrzymywania kontaktów z osobami pozostającymi pod wpływem takich ruchów.  

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze